Επιστροφή για να γουστ-Άρης!

Χόρευε στη βροχή ο Άρης, που πέρασε σαν σίφουνας από τη Λαμία (0-3) και η επιστροφή του στη Superleague μετά από 4 χρόνια συνδυάστηκε με επιβλητικό διπλό.

Άρης για να… γουστάρεις στην πρεμιέρα της Superleague, με την ομάδα του Πάκο Ερέρα να στήνει πάρτι στη Λαμία (0-3) και να προσφέρει πολλά χαμόγελα στους φιλάθλους της στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία μετά από 4 χρόνια.

Στο 53’ ο Ντιγκινί ξεκλείδωσε την άμυνα των γηπεδούχων με κεφαλιά και άνοιξε το σκορ, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Γκαρσία έγραψε το 0-2 στο 71’. Στο 78’ ο Μπρούνο Γκάμα πέτυχε το γκολ της αγωνιστικής με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Άρη στη Superleague από τον Φεβρουάριο του 2014, με τους «κίτρινους» να αφήνουν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Αντιθέτως, η Λαμία απογοήτευσε με την απόδοσή της.

Πως έπαιξαν

Η Λαμία παρατάχθηκε επί της ουσίας με σύστημα 3-4-2-1. Ο Σαράνοβ υπερασπίστηκε την εστία της, με τους Αντέτζο, Αναστασιάδη, Ασίγκμπα να παίζουν ως κεντρικοί αμυντικοί. Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Βάντερσον, αγωνίστηκαν στη μεσαία γραμμή από δεξιά προς τα αριστερά, ενώ οι Μπερτόγλιο, Επστάιν ήταν τα στηρίγματα του μοναδικού προωθημένου Μπαράλες.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πάκο Ερέρα χρησιμοποίησε σχηματισμό 4-2-3-1 για τον Άρη. Τερματοφύλακας ο Κουέστα, ενώ οι Τζανακάκης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Βαλεριάνος συνέθεσαν την αμυντική τετράδα. Αμυντικοί χαφ οι Μπάσα, Ματίγια, ενώ οι Μπρούνο Γκάμα, Ντιγκινί, Ματέο Γκαρσία έπαιξαν πίσω από τον φορ Γιουνές.

Υπό βροχή και σε έναν «βαρύ» αγωνιστικό χώρο διεξήχθη η αναμέτρηση, κάτι που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών από τα πρώτα λεπτά. Ο Άρης είχε ελαφρά υπεροχή, κυρίως χάρη στην ποιότητα των μέσων του, ωστόσο δεν βρήκε καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο.

Στο 21’, η Λαμία είχε την πρώτη της τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, με τον Μπαράλες να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κουέστα. Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν την πίεσή τους και δημιούργησαν κάποιες υποψίες ευκαιριών με επιθετικές προσπάθειες από τα πλάγια.

Λίγο μετά το ημίωρο (33’), ο Γιουνές σκόραρε με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ του Τυνήσιου επιθετικού. Στο εναπομείναν διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης συνέχισε να έχει την εδαφική υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Έτσι, το 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά ήρθε ως φυσική συνέπεια, με τις δύο ομάδες να ζορίζονται σε αρκετά σε έναν «βαρύ» αγωνιστικό χώρο.

Η Λαμία ξεκίνησε πιο… ζωηρά το δεύτερο μέρος, με τον Θανάση Καραγκούνη να δίνει ώθηση στο δημιουργικό κομμάτι. Στο 52’ είχε μια καλή στιγμή, με το μακρινό σουτ του Μπλάζιτς να καταλήγει στην αγκαλιά του Κουέστα.

Ένα λεπτό αργότερα (53’), ο Άρης άνοιξε το σκορ (0-1), με τον Ματίγια να εκτελεί φάουλ γεμίζοντας στην αντίπαλη περιοχή, εκεί που ο Ντιγκινί πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Σαράνοβ.

Μετά την ψυχρολουσία από το 0-1, η Λαμία προσπάθησε να κερδίσει μέτρα και να απειλήσει για την ισοφάριση. Εντούτοις, δεν βρήκε τον τρόπο για να βρεθεί απέναντι από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο 71’ οι «κίτρινοι» κλείδωσαν τη νίκη, με τον Μπρούνο Γκάμα να σεντράρει στην περιοχή, όπου βρήκε τον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος εκτέλεσε με το κεφάλι τον Σαράνοβ για να διαμορφώσει το 0-2.

Επτά λεπτά αργότερα (78’) ο Μπρούνο Γκάμα απέδειξε την κλάση του, αφού επιχείρησε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία, εκεί όπου δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, για να γραφτεί το 0-3!

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, οι «κίτρινοι» έριξαν στροφές, αφού είχαν στα χέρια τους προβάδισμα τριών τερμάτων και δεν είχαν κανένα λόγο να φορτσάρουν σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο Άρης κράτησε με χαρακτηριστική ευκολία το υπέρ του 0-3 στη Λαμία και έκανε ιδανική πρεμιέρα στην επιστροφή του στη Superleague μετά από 4 χρόνια!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λαμία (3-4-2-1): Σαράνοβ - Αντέτζο, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα (73’ Οσμάν) - Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Βάντερσον – Μπερτόγλιο (46’ Καραγκούνης), Επστάιν (60’ Τσούκαλος) - Μπαράλες

Άρης (4-2-3-1): Κουέστα - Τζανακάκης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Βαλεριάνος - Μπάσα, Ματίγια (68’ Κολάσο) – Γκάμα (84’ Ιντζόγλου), Ντιγκινί (73’ Ναζλίδης), Ματέο Γκαρσία – Γιουνές

ΑΡΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση