Επέστρεψε στη Σούπερ Λίγκα ο Άρης! (vid)

Στα… σαλόνια της Σούπερ Λίγκας επέστρεψε ο Άρης μετά το 2014

Επέστρεψε εκεί που ανήκει ο Άρης! Με σκόρερ τους Κάσο και Σόουζα, οι «κίτρινοι» πήραν τη νίκη (2-0) στην Άρτα, απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκης, με αποτέλεσμα να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την επιστροφή τους στη Σούπερ Λίγκα, πέντε αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα της Football League.

Η ομάδα του Σπανού «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο και χωρίς να πιεστεί πολύ στο δεύτερο, κλείδωσε την άνοδό της στα «μεγάλα σαλόνια» μετά το 2014.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης, πιέζοντας για το προβάδισμα. Στο 4’ οι «κίτρινοι» ζήτησαν πέναλτι στην ανατροπή του Σόουζα, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι, με τον Κάσσο στο 13’ να αποβάλει το… άγχος, καθώς με προβολή άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν γήπεδο στην ΑΕ Καραϊσκάκης, με τον Καντιμοίρη να κρατά ανέπαφη την εστία του. Ωστόσο, τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για την ομάδα του Σπανού, καθώς στο 44’ ο Σόουζα με ωραίο γυριστό σουτ, από τη γωνία της μικρής περιοχής, έκανε το 0-2, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αντίθετα με το πρώτο μέρος, στο δεύτερο ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ αργός, με λίγες φάσεις για τις δύο ομάδες, αλλά οι περισσότερες να ήταν από την πλευρά των γηπεδούχων. Έτσι, δεν άλλαξε τίποτα μέχρι τη λήξη, με το 0-2 να ήταν το τελικό σκορ.