Έκλεισαν το σπίτι του ΠΑΟΚ οι οπαδοί του και ο Άρης!

Οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι συνολικά στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ο Άρης είναι το… αφεντικό! Οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι συνολικά στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο Μαντσίνι το έκρινε με γκολάρα και ο ΠΑΟΚ είδε τους οπαδούς του να κάνουν θλιβερά επεισόδια, να το διακόπτουν για 40 λεπτά, και να φεύγει με σκυμμένο κεφάλι από τον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας (0-1).

Μπούκα στον αγωνιστικό χώρο στο 90’+2’, επεισόδια με ματ, γυάλινα και πλαστικά μπουκάλια, καθίσματα, κάδοι, φωτοβολίδες, κροτίδες, καθίσματα και τα… πάντα προσγειώθηκαν στον αγωνιστικό χώρο από τους οπαδούς του «δικέφαλου του βορρά». Κάτι που αναμένεται να επιφέρει ποινή κεκλεισμένων των θυρών 2-4 αγωνιστικών στον ΠΑΟΚ, ο οποίος μένει στο -10 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, στο -4 από τη δεύτερη ΑΕΚ και νιώθει παράλληλα… καυτή την ανάσα των ομάδων που τον κυνηγούν από κάτω!

Την ίδια ώρα, ο Άρης έφτασε τους 14 βαθμούς και πλησιάζει εξάδα, δείχνοντας αντίδραση μετά από την ντροπιαστική εντός έδρας ήττα με 5-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα την περασμένη εβδομάδα.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Στην εστία ο Πασχαλάκης και τους Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδη, Σίντκλεϊ στην άμυνα. Κούρτιτς, Σβαμπ στα χαφ, μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή ο Μπίσεσβαρ, με τους Μουργκ, Ζίβκοβιτς στα «φτερά» και τον Σβιντέρσκι σέντερ φορ.

Με 4-3-3 παρέταξε από την άλλη μεριά τον Άρη ο Άκης Μάντζιος. Ο Κουέστα στο τέρμα και οι Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα στην τετράδα της άμυνας. Οι Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγέ, αποτελούσαν την τριπλέτα στα χαφ με τον τελευταίο σε πιο οργανωτικό ρόλο και τους Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι στα πλάγια, πλαισιώνοντας τον Καμαρά στην επίθεση.

Συντηρητικό πρώτο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες, χωρίς να πάρουν ρίσκα και να ανοιχτούν στον αγωνιστικό χώρο. Σιγά-σιγά, όμως, το παιχνίδι άρχισε να ομορφαίνει, να αποκτά καλό τέμπο και να βλέπουμε ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον ΠΑΟΚ στο 13’ αλλά ο Κουέστα έβγαλε το σουτ του Σβιντέρσκι, με τον Άρη να αγγίζει το προβάδισμα στο 17’ αλλά ο Καμαρά να πλασάρει άουτ στο τετ-α-τετ. Στα… καπάκια, οι γηπεδούχοι είδαν Κουέστα και αριστερό δοκάρι να τους στερεί το γκολ στην εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς, με το επόμενο δεκάλεπτο να περνάει «ήσυχα».

Το τελευταίο τέταρτο ανήκε εξ ολοκλήρου στον Άρη. Ο Εντιαγέ από διαγώνια θέση δεν βρήκε εστία στο 31’, ενώ ο ίδιος πήγε να «φτιάξει» στην επόμενη φάση τον Σάσα, αλλά ο Βραζιλιάνος έχασε το κοντρόλ στα όρια της περιοχής. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν άψογα στημένη στο γήπεδο, περιόριζε επιθετικά τους γηπεδούχους και έκλεβε διαρκώς μπάλες, φεύγοντας ταχύτατα και επικίνδυνα στην κόντρα. Οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν το… καμπανάκι στο 38’ με τον Πασχαλάκη να «πετάει» και να βγάζει εντυπωσιακά την εξ επαφής καρφωτή κεφαλιά του Ματέο Γκαρσία, αλλά δεν μπορούσε να αντιδράσει τρία λεπτά αργότερα όταν εκτέθηκε από την άμυνά του, με τον Εντιαγέ να σερβίρει στον Μαντσίνι για το 1-0 του ημιχρόνου.

Ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς τον Ελ Καντουρί και έβγαλε τον «αόρατο» Μουργκ, θέλοντας να τονώσει την ομάδα του μεσοεπιθετικά. Ο Άρης άγγιξε το 2-0 με τον Σάσα αλλά ο Πασχαλάκης έσωσε ξανά την ομάδα του, με τον ΠΑΟΚ να αρχίζει να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να πιέζει. Ο «δικέφαλος» έκλεισε τον αντίπαλό του στο μισό γήπεδο, είχε μια μεγάλη φάση στο 68’ με την κεφαλιά του Κούρτιτς που έβγαλε ο Κούεστα και παρόλη την υπεροχή που είχε στο δεύτερο μέρος, δεν μπορούσε να φτιάξει κάποια άλλη ευκαιρία.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Άρης κρατούσε με άνεση τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη και λίγο μετά το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έγινε το «έλα να δεις». Οι κροτίδες έπεφταν βροχή, καπνογόνα επίσης μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ξαφνικά… μπούκα των οπαδών στο χορτάρι! Σκηνές άπειρου κάλους διαδραματίζονταν στο χορτάρι της Τούμπας με τον Πασχαλάκη να είναι έξαλλος με τους οπαδούς της ομάδας του, οι τελευταίοι να πλακώνονται με τα ΜΑΤ και να γεμίζουν το γήπεδο με πάσης φύσεως αντικείμενα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων αποχώρησαν από το γήπεδο, οι διαιτητές επίσης και το χορτάρι θύμιζε… πεδίο μάχης! Οι διαιτητές τσέκαραν μετά από ένα 40λεπτο το γήπεδο, είδαν πως υπήρχαν ελάχιστοι οπαδοί στις κερκίδες και είχε καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος και αποφάσισαν να επιστρέψουν στο γήπεδο για να τελειώσει το ματς. Δύο λεπτά παίχτηκαν, τίποτα το αξιόλογο δεν υπήρχε με τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ να είναι… ξενερωμένοι και να γνωρίζουν μία δίκαιη ήττα από τον Άρη, ο οποίος πήρε ένα σημαντικό τρίποντο τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής άποψης.