Άρης: Πέρασε… αέρα από το Ηράκλειο και έφυγε για τα προημιτελικά

Οι θεσσαλονικείς «ζευγάρωσαν» τις νίκες ενάντια στον ΟΦΗ περνώντας στους «8» του Κυπέλλου

Με δύο νίκες και συνολικό σκορ 5-1, ο Άρης άφησε εκτός Κυπέλλου τον ΟΦΗ, του οποίου επιβλήθηκε 2-0 στο Ηράκλειο περνώντας στα προημιτελικά.

Γκάμα και Καμαρά πέτυχαν τα γκολ των «κίτρινων», με τους Κρητικούς να παίζουν με δέκα στο δεύτερο 45λεπτο λόγω αποβολής του Μεγιάδο στο 44’.

Ο Άρης πρόλαβε να απειλήσει μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Σάσα να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Μία σέντρα-σουτ του Μαρινάκη από τα δεξιά ανάγκασε τον Κουέστα να διώξει με τις γροθιές στο 9’, με τις καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες να... χάνοντας από εκεί και πέρα.

Οι Κρητικοί είχαν κατά κύριο λόγο την κατοχή της μπάλας, με τους Θεσσαλονικείς να προσπαθούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Σε μία εξ αυτών, στο 44’ ο Μεγιάδο χτύπησε με τις τάπες τον Καμαρά στη γάμπα και, αρχικά δέχτηκε κίτρινη κάρτα, ωστόσο στη συνέχεια ο Τσακαλίδης είδε τη φάση και αποφάσισε να τον αποβάλλει, αφήνοντας με παίκτη λιγότερο τους Κρητικούς.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο, με τον Μαρινάκη να κάνει χέρι και να παραχωρεί πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Γκάμα για να κάνει το 1-0 στο 49’.

Δύο σουτ των Φαμπιάνο (54’) και Σάσα (55’) πέρασαν έξω, με τον Κουέστα να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τοράλ στο 57’, κρατώντας το μηδέν.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Βούρος λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ωστόσο σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Βάτερμαν να λέει «όχι» στον Καμαρά στο 73’.

Ο Κουέστα τον μιμήθηκε στο 77’ σε προσπάθεια του Στάικου, με τον Άρη να κλειδώνει τη νίκη στο 81’, όταν ο Καμαρά σκόραρε σε τετ α τετ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση.

MVP: Πολύ καλό ματς από τον Αμπουμπακάρ Καμαρά, που είχε αρκετές καλές στιγμές και βρήκε δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενο ματς.