Άρης για Ευρώπη, κατάπιε την ΑΕΚ που γλίτωσε συντριβή!

Μετά από μια μεγαλειώδη εμφάνιση ο Άρης επικράτησε 2-0 της ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» είχε δύο δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ

Μόνον μια ομάδα υπήρχε απόψε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και απόλυτα φυσιολογικά επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0, που γλίτωσε από τύχη και δοκάρια μια πολύ βαρύτερη ήττα. Ο Λάρσον στο 32’ άνοιξε το σκορ, μετά από ένα σφάλμα του Οικονόμου και κλέψιμο του Ντιγκινί, ενώ ο τελευταίος σέρβιρε και το δεύτερο γκολ στον Ρόουζ στο 69’. Δύο δοκάρια για τον γηπεδούχο, με τον Κόρχουτ στο 11’ και με τον Γιουνές στο 63’.

Ο Σάββας Παντελίδης έκανε εξαιρετική δουλειά με τον Σιώπη να παίρνει όλες τις μάχες στο κέντρο και τους Γκαρσία και Ντιγκινί, να προσφέρουν ένα εφιαλτικό απόγευμα στους Οικονόμου και Τσόσιτς που σε πολλές φάσεις, διασύρθηκαν από τους δύο παραπάνω παίκτες του Άρη, αφού τους περνούσαν με κάθε τρόπο. Ο Άρης με αυτή τη νίκη έφτασε τους 37 πόντους και άνοιξε τη διαφορά από τον 6ο Παναθηναϊκό στο +6, στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ΑΕΚ απελπιστική, δεν μπόρεσε να βγάλει ούτε μια καθαρή ευκαιρία με τον Χιμένεθ να αλλάζει από 3-5-2 σε 4-4-2 στο 35’ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, μετά πάλι σε 3-5-2 από το 46’ μέχρι το 63’ και τελείωσε πάλι με 4-4-2. Στο 13’ ο Διαμαντόπουλος με τη βοήθεια του Τριανταφύλλου δεν μέτρησε γκολ του Βέλεθ, σαν οφσάιντ στον Γιουνές, ο οποίος προσπάθησε να έρθει σε επαφή με την μπάλα ενώ αυτή πήγαινε στην εστία.

Η Αρης παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με 4-2-3-1 και τον Ντιγκινί πίσω από τον Γιουνές, ενώ ο Μανόλο Χιμένεθ κατέβασε την Ένωση με 3-5-2 και τους Λιβάια και Πόνσε στην επίθεση. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, με τον γηπεδούχο να είναι εξαιρετικά προσεκτικός, άρχισε το καλό διάστημα του Άρη. Ο Κόρχουτ απείλησε με ένα σουτ από τα 22-23 μέτρα τον Μπάρκα, που βρήκε την μπάλα με το δεξί και αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στο 11ο λεπτό.

Στο 13ο λεπτό ήρθε η φάση με ένα τέρμα του Βέλεθ με κεφαλιά από εκτέλεση του Ματίγια, που μετά από συνεννόηση του ρέφερι Διαμαντόπουλου με τον βοηθό Τριανταφύλλου. Η μπάλα μετά την κεφαλιά του στόπερ του Άρη, κατευθυνόταν στην εστία, ο Γιουνές όμως έκανε προσπάθεια να τη βρει, με αποτέλεσμα ο βοηθός να θεωρήσει (ορθά) πως κάνει συμμετοχή στη φάση κι έτσι το γκολ δεν μέτρησε. Στο 16’ ο Γιουνές δοκίμασε ν’ απειλήσει τον Μπάρκα με τον πορτιέρε της ΑΕΚ να μπλοκάρει. Η Ένωση προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα με τον Άρη να απειλεί συνεχώς από τις στημένες φάσεις.

Στο 28’ ο Λιβάια βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Βαλεριάνος τον ανέκοψε, ενώ αμέσως μετά ο Γκαρσία είχε σουτ που σταμάτησε πρώτα στα πόδια του Τσόσιτς, μετά στο σώμα και κατόπιν και στα χέρια του Τσόσιτς, με τον Διαμαντόπουλο να λέει «παίζετε». Στο 31ο λεπτό ήρθε μια ακόμα ευκαιρία από στημένη φάση, με τον Ματίγια να εκτελεί και τον Βέλεθ να μην προλαβαίνει την τελευταία στιγμή.

Τελικά ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο 32ο λεπτό, όταν ο Ντιγκινί έκλεψε την μπάλα από τον Οικονόμου στη μεσαία γραμμή, έδωσε στον Λάρσον που από αριστερά πήγε στο ένας εναντίον ενός με τον Τσόσιτς που έκανε πίσω βήματα. Ο Σουηδός έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε ελάχιστα και στο πόδι του Τσόσιτς και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Μπάρκα για να γίνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ο Χιμένεθ άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-2 με τον Μάνταλο να έρχεται αριστερά, τον Μπακασέτα δεξιά, αλλά η Ένωση δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει με εξαίρεση μια σέντρα του Λιβάια που πέρασε επικίνδυνα παράλληλα με την γραμμή της μικρής περιοχής, χωρίς ο Μάνταλος να μπορέσει να κάνει επαφή με την μπάλα.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους ο Χιμένεθ έριξε τον Σβάρνα στο ματς αντί του Μπακάκη, γύρισε στο 3-5-2 και έβαλε τον Μπακασέτα να παίξει αριστερός μπακ-χαφ. Στο 50’ ο Ντιγκινί δοκιμάζει την τύχη του με ένα σκαστό μονοκόμματο σουτ από σέντρα του Κόρχουτ, ενώ στο 53’ ο Άλεφ θα χάσει μια ευκαιρία, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, με την μπάλα να περνάει έξω από την κεφαλιά του Βραζιλιάνου.

Στο 56’ ο Γιουνές θα δώσει με το κεφάλι στον Γκαρσία, αυτός θα χορέψει τον Τσόσιτς, αλλά το πλασέ του θα φύγει κόρνερ από το πόδι του Μπάρκα, ενώ στο 59’ ο Γιουνές από σέντρα του Ντιγκινί θα σημαδέψει από κοντά το οριζόντιο δοκάρι με μονοκόμματο σουτ.

Ο Χιμένεθ με την είσοδο του Μπογέ αντί του Μπακασέτα το γυρνάει ξανά σε 4-4-2 το 63’, όμως ο Άρης θα έχει νέα φάση όταν ο Ντιγκινί θα περάσει σαν σταματημένο τον Οικονόμου, αλλά ο Τσόσιτς τον σταμάτησε τελευταία στιγμή. Η ΑΕΚ απάντησε με ένα σουτ του Άλεφ που πέρασε λίγο έξω από την εστία στο επόμενο λεπτό.

Ο Άρης έφτασε πανάξια τελικά στο 2-0, όταν ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ, ο Ντιγκινί με το κεφάλι την έστρωσε στον Ρόουζ που με αριστερό σουτ νίκησε τον Μπάργκα για να κάνει το 2-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των φίλων του Άρη. Ο Παντελίδης για να κλειδώσει το ματς έβαλε μέσα τον Μπάσα στη θέση του Γιουνές, με τους γηπεδούχους να παραχωρούν πολλά φάουλ στην ΑΕΚ, ενώ προσπάθησαν να χτυπήσουν στο ανοικτό γήπεδο. Στο 86’ ο Φετφατζίδης είχε ένα ακόμα σουτ, αλλά ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ και αυτή ουσιαστικά ήταν η τελευταία φάση του ματς, με τον Άρη να πανηγυρίζει για πρώτη φορά φέτος εντός έδρας νίκη απέναντι σε κάποιον από τους τέσσερις μεγάλους.

Οι συνθέσεις:

Αρης (4-2-3-1): Κουέστα, Βαλεριάνος, Ρόουζ, Βέλεθ, Κορχούτ, Ματίγια, Σιώπης, Γκαρσία (89' Μαρτίνες), Λάρσον (78’ Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Γιουνές (71’ Μπάσα)

ΑΕΚ (3-5-2): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης (46’ Σβάρνας), Σιμόες, Άλεφ, Μπακασέτας (62΄Μπογέ), Γκάλο, Μάνταλος, Λιβάια (75’ Αλμπάνης), Πόνσε

ΑΡΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση