«Σκόρπισε» τον Παναιτωλικό η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ έπαιξε κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο, είχε τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και με το εμφατικό 4-0 επί του Παναιτωλικού, έδειξε πανέτοιμη για τον πρώτο ημιτελικό με την Λαμία

Έστησε... πάρτι η ΑΕΚ! Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ επικράτησε 4-0 του Παναιτωλικού και έδειξε έτοιμη για τον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου με την Λαμία την ερχόμενη Τετάρτη!

Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους», με τον Οικονόμου να ανοίγει το σκορ (39’), τον Μαλή να κάνει το 2-0 με αυτογκόλ (50’) και τους Μπογέ (82’), Γαλανόπουλο (83’) να... χτυπάνε στο φινάλε. Ανησυχία για τον Μπακασέτα και τον Κλωναρίδη που αποχώρησαν με προβλήματα τραυματισμών κατά τη διάρκεια του δευτέρου μέρους!

Εξαιρετικό ματς από τον Κλωναρίδη. Φαίνεται πως του ταιριάζει ο ρόλος του μπακ-χαφ στο 3-5-2. Θετικότατος στην επιστροφή του ο Χουλτ, πολύ καλοί και οι Μπακασέτας, Κρίστισιτς. Τραγωδία όλος ο Παναιτωλικός, δεν έφτιαξε ούτε φάση και στο τέλος δεν γλίτωσε την συντριβή!

Στους 50 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΚ που «κλειδώνει» την τρίτη θέση και ετοιμάζεται για το πρώτο ματς Κυπέλλου, στο οποίο θέλει να κάνει βήμα πρόκρισης στον τελικό. Παρέμεινε στην έκτη θέση παρέα με την Λαμία με 33 βαθμούς ο Παναιτωλικός.

Έτσι ξεκίνησαν

Με διάταξη 3-5-2, πολλές αλλαγές αλλά και εκπλήξεις παρέταξε την ΑΕΚ ο Μανόλο Χιμένεθ. Ο Μπάρκας κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπακάκη, Οικονόμου και Σβάρνα τριάδα στα στόπερ. Χουλτ και Κλωναρίδης τα δύο μπακ-χαφ, με τους Κρίστισιτς, Γαλανόπουλο και Μπακασέτα να αποτελούν την τριπλέτα στον άξονα. Λιβάγια και Μπογέ βρέθηκαν στην επίθεση, με τους Γκάλο, Σιμόες και Μάνταλο να μένουν στον πάγκο για να πάρουν ανάσες.

Με το κλασσικό 4-2-3-1 κατέβασε τον Παναιτωλικό από την μεριά του ο Τραϊανός Δέλλας. Ο Κυριακίδης επέστρεψε μετά από καιρό στην υπεράσπιση της εστίας. Μαρινάκης, Μαλής, Μιχάι, Αμαράλ στην τετράδα της άμυνας, με τους Μάρκος Πάουλο και Λουσέρο στον άξονα. Ντίας, Μάζουρεκ και Μανά αποτέλεσαν την μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπαΐροβιτς.

Μπόλικη διάθεση έβγαλαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την μπάλα στα πόδια τους, έπαιζαν επιθετικά και με ορθολογικό τρόπο προσπαθούσαν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα του Παναιτωλικού. Οι παίκτες του Χιμένεθ έβγαζαν ενέργεια, έπαιζαν αρκετά από τα πλάγια αλλά δεν πατούσαν περιοχή και όσες φορές προσπάθησαν να απειλήσουν, το έκαναν με σουτ εκτός περιοχής. Τα λεπτά περνούσαν, η ΑΕΚ έπαιζε τον Παναιτωλικό σαν την... γάτα με το ποντίκι και τελικά κατάφερε να βρει το γκολ που της άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη. Ήταν το 39ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Μπακασέτας έκανε γλυκιά σέντρα και ο Οικονόμου πήδηξε ψηλότερα από όλους, «καρφώνοντας» τον Κυριακίδη για το 1-0.

Με... φόρα μπήκε στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ και βρήκε το γρήγορο -δεύτερο- γκολ, κλειδώνοντας το τρίποντο. Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών, λοιπόν, ο Μπακάκης έκανε 40 μέτρα κούρσα με την μπάλα, έδωσε στον Κλωναρίδη και αυτός έκανε το γύρισμα με τον Μαλή να στέλνει άθελά του την μπάλα σται δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Το γκολ αυτό έκανε πιο απλά τα πράγματα για τους γηπεδούχους, με τον Χιμένεθ να βλέπει δύο λεπτά αργότερα τον Μπακασέτα να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού και να δίνει τη θέση του στον Μάνταλο.

Ο ρυθμός άρχισε σιγά σιγά να πέφτει, οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους αλλά οι φάσεις... αγνοούνταν. Ιδιαίτερα οι φιλοξενούμενοι δεν έφτιαξαν ούτε υποψία ευκαιρίας και ο Μπάρκας είχε ένα από τα πιο εύκολα απογεύματα της καριέρας του. Η ΑΕΚ είχε αρχίσει να κατεβάζει ρυθμούς, είχε στο μυαλό της και τον πρώτο ημιτελικό αλλά στο φινάλε πάτησε το πόδι στο γκάζι και σκόραρε ακόμη δύο φορές. Στο 82ο λεπτό ο Μπογέ με ωραίο διαγώνιο τελείωμα από την περιοχή, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ένωσης, για να έρθει ένα λεπτό μετά ο Γαλανόπουλος να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα (4-0).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Σβάρνας, Οικονόμου, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Χουλτ, Κλωναρίδης (76' Γκάλο), Μπακασέτας (52' Μάνταλος), Μπογέ, Λιβάια (67' Αλμπάνης).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μάλης, Μάρκος Πάουλο (53' Τσιγγαράς), Μιχάι, Μάσουρεκ, Πέδρο Αμαράλ, Μπαΐροβιτς, Μαρινάκης (76' Λιάβας), Λουσέρο, Μανά (64' Γκούγκα), Ντίας.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση