Πάλι καλά να λέει η ΑΕΚ!

Γλίτωσε την ήττα ελέω Μπαράλες

Πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης ελέω... Μπαράλες η ΑΕΚ!

Ο Αργεντινός φορ έστειλε την μπάλα στην... κερκίδα από τα έντεκα βήματα με το σκορ στο 1-1 και η Ένωση, πλέον, καλείται να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να ολοκληρώσει τη «δουλειά» στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ, ώστε να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εξαιρετικό παιχνίδι με δύο γκολ και ένα χαμένο πέναλτι, αρκετές φάσεις και καλό ρυθμό αλλά χωρίς νικητή. Ο Κρέσπι με τρομερό γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες, με τον Ολιβέιρα να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα. Από το ίδιο σημείο, όμως, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με τον Μπαράλες και έχασαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Έτσι ξεκίνησαν

Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης ο Μίλαν Ράσταβατς. Ο Παπαδόπουλος ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Βλάχο, Πασαλίδη, Σουάρεθ και Τασουλή να βρίσκονται στην τετράδα της άμυνας. Μουνάφο και Ιγκλέσιας το δίδυμο στα χαφ, με τους Ριέρα, Σίτο και Κρέσπι να αποτελούν την μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπαράλες.

Ίδιος σχηματισμός και από τον Μάσιμο Καρέρα στην ΑΕΚ. Ο Τσιντώτας στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου και Λόπες να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Σιμόες και Κρίστισιτς στον άξονα, με τους Αλμπάνη, Μάνταλο και Βέρντε να παίζουν πίσω από τον Ολιβέιρα που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Φουλ ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτό του. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιο «σφιχτά» και έκλειναν τους διαδρόμους προς την περιοχής τους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν... μπλοκαριστεί και να μην μπορούν να παίξουν κάθετα. Βρήκαν, βέβαια, τον δρόμο προς τα δίχτυα με πλασέ του Ολιβέιρα στην κίνηση στο 8ο λεπτό αλλά ο Πορτογάλος φορ ήταν οριακά εκτεθειμένος και το γκολ του σωστά δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Δύο διαδοχικά κόρνερ ήταν μια μορφή πίεσης από πλευράς ΑΕΚ αλλά αυτό τους γύρισε... μπούμερανγκ αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βγάλουν μια εξαιρετική αντεπίθεση, χτυπώντας στη γρήγορη μεταφορά της μπάλας από την άμυνα στην επίθεση και ο Κρέσπι την ολοκλήρωσε με πανέμορφο γυριστό σουτ για το 1-0 του Αστέρα.

Το γκολ αυτό έκανε τους Αρκάδες να παίξουν πιο κλειστά, θέλοντας να προστατέψουν και να να διαχειριστούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Έδωσαν, λοιπόν, την μπάλα στους «κιτρινόμαυρους» και δέχτηκαν μεγάλη πίεση. Τρία λεπτά μετά το γκολ των γηπεδούχων η ΑΕΚ «άγγιξε» την ισοφάριση αλλά ο Ολιβέιρα δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής, σε μια φάση που η άμυνα του Αστέρα «κοιμήθηκε» και ο Παπαδόπουλος αιφνιδιάστηκε. Και λίγο αργότερα, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η πίεση της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς αφού μετά από εξαιρετική συνεργασία των φιλοξενούμενων, ο Λόπες μπήκε στην περιοχή και τσίμπησε την μπάλα, είχε επαφή γόνατο-γόνατο με τον Μουνάφο και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των Αρκάδων.

Ο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεσε και νίκησε τον Παπαδόπουλο, ο οποίος έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία αλλά η εκτέλεση τού Πορτογάλου ήταν εξαιρετική (1-1). Η ΑΕΚ είχε φέρει το ματς στα ίσα, είχε πετύχει το εκτός έδρας γκολ αλλά φάνηκε πως αυτό δεν της έφτανε. Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα συνέχιζαν να παίζουν με μεγάλη ένταση στην Τρίπολη και έψαξαν το γκολ της ανατροπής πριν το ημίχρονο, αλλά ο Βέρντε δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κάθετη του Αλμπάνη αφού νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον πορτιέρε του Αστέρα.

Με επιθετική διάθεση μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας Τρίπολης. Οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή, έλεγχαν τον αγώνα και με ωραίο-στρωτό ποδόσφαιρο, προσπαθούσαν να πατήσουν στην «κιτρινόμαυρη» περιοχή και έφτιαξαν ορισμένες φάσεις τις οποίες «χαράμισαν» οι Μουνάφο και Ριέρα. Ο Μίλαν Ράσταβατς θέλησε να κάνει κάποιες διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο και πέρασε στο ματς τους Χαουρέγκι και Λουίς Φερνάντεθ στις θέσεις των Σίτο και Ριέρα. Ο δεύτερος, μάλιστα, ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι από τον Τσιγκρίνσκι, με τους Αρκάδες να εκμεταλλεύονται την τραγική έξοδο του Τσιντώτα που βγήκε χωρίς λόγο από την περιοχή του και άφησε ανυπεράσπιστη την εστία του. Η εκτέλεση, όμως, του κατά τα άλλα... σπεσιαλίστα Μπαράλες έφυγε στην εξέδρα, αφού το χτύπημά του ήταν κάκιστο και πέρασε πολλά μέτρα άουτ, με το 1-1 να παραμένει στο 70ο λεπτό!

Ο Καρέρα είδε την ομάδα του να μην πατάει καλά και να απειλείται, έβγαλε τον Αλμπάνη και έβαλε τον Σβάρνα, παίζοντας πλέον με τριάδα στην άμυνα. Ο Βέρντε με εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Παπαδόπουλο και κάπου εκεί το ματς άρχισε να... σβήνει από άποψη ρυθμού και φάσεων. Ο Καρέρα έκανε δύο ακόμη αλλαγές, οι οποίες ήταν αναγκαστικές αφού οι Ολιβέιρα και Παουλίνιο δεν μπορούσαν να συνεχίσουν και οι Κλωναρίδης, Μπακάκης πήραν τις θέσεις τους. Και ο Ράσταβατς, βέβαια, θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα του, βάζοντας τον Μπόρχα Φερνάντεθ αντί του σκόρερ Κρέσπι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε κυρίως στους φιλοξενούμενους. Πήραν την κατοχή και έδειξαν πως θέλουν να βρουν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Προσπάθησαν να απειλήσουν με στατικές φάσεις, φάουλ και κόρνερ, αλλά οι εκτελέσεις δεν ήταν ιδανικές και πήγαιναν κοντά στον Παπαδόπουλο. Από την μεριά τους, πάντως, οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα Τρίπολης, έδειξαν διάθεση να κρατήσουν το 1-1. Αφού δεν μπορούσαν να κερδίσουν, δεν θέλησαν και να χάσουν! Και εν τέλει το κατάφεραν, απορροφώντας την πίεση των «κιτρινόμαυρων» με το ισόπαλο σκορ να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα (63’ Λουίς Φερνάντεθ), Σίτο (55’ Χαουρέγκι), Κρέσπι (83’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο (82’ Μπακάκης), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Αλμπάνης (71’ Σβάρνας), Μάνταλος, Βέρντε, Ολιβέιρα (80’ Κλωναρίδης).

Διαιτητής: Ευστάθος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Δημήτρης Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), Θεόδωρος Αϊναλής (Μακεδονίας)
Τέταρτος: Ανδρέας Βλάχος (Αν. Αττικής)