Φάντασμα η ΑΕΚ, τη γλίτωσε από τα χειρότερα ο Καρίμ!

Απίστευτο ματς μεταξύ ΑΕΚ και Βόλου

Απίστευτο ματς στη Ριζούπολη στο φινάλε του πρώτου γύρου της Super League, με τέσσερα τέρματα, τρεις αποβολές, ευκαιρίες, δοκάρι και στο φινάλε την ΑΕΚ να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 κόντρα στον μαχητικό Bόλο.

Η ομάδα του Καρέρα κατάφερε να προηγηθεί πολύ νωρίς με απευθείας κόρνερ του Τάνκοβιτς, αλλά παρουσιάζοντας κάκιστη εικόνα στο πρώτο μέρος, έδωσε την ευκαιρία στον Βόλο να φέρει το ματς τούμπα με πρωταγωνιστές τους Φεράρι και Μπαρτόλο. Η ομάδα του Καρέρα ήταν ασύνδετη στο πρώτο 45λεπτο, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου μετά το τέρμα που πέτυχε και έδειξε τρομερή αδυναμία στο να βγάλει φάσεις. Μάλιστα πλήρωσε και τα ρήγματα από την δεξιά της πλευρά.

Στην επανάληψη η είσοδος αρχικά του Ανσαριφάρντ και η αλλαγή του σχηματισμού σε 4-4-2, αλλά και εκείνη του Αλμπάνη στη συνέχεια, έδωσε αέρα στην «Ένωση» που έδειξε καλύτερη εικόνα, απείλησε την εστία του Κλέιμαν και κατάφερε με τον πρώτο σκόρερ της φέτος Καρίμ Ανσαριφάρντ, να βρει δίχτυα και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς που θα μπορούσε να τις… πάει χειρότερα.

Καταδίκασαν την προσπάθεια της ομάδας τους Σάκχοφ και Παουλίνιο που άφησαν την ομάδα τους με 9 (!) παίκτες. Με δέκα τελειωσε και ο Βόλος μετά από απόβολή του Κολόμπο.

Έτσι ξεκίνησαν

Ενδεκάδα με διαφοροποιήσεις από τον Μάσιμο Καρέρα που επέλεξε να ξεκινήσει βασικό τον Σιμάνσκι η τελευταία συμμετοχή του οποίου με την ΑΕΚ ήταν τέλη Ιουλίου στο ματς κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Ιταλός τεχνικός επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με σύστημα 4-3-3 με τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια, τους Μιτάι και Παουλίνιο στα άκρα, ενώ ο Τσιγκρίνσκι με τον Σβάρνα ξεκίνησαν στο μέσον της αμυντικής τετράδας. Η τριάδα στα χαφ αποτελούνταν από τους Σιμόες, Μάνταλο και τον Σιμάνσκι που επέστρεψε, ενώ στις πτέρυγες βασικοί ξεκίνησαν ο Τάνκοβιτς με τον Λιβάι Γκαρσία που πλαισίωναν τον Ολιβέιρα.

Για τον Βόλο ο Άνχελ Λόπες, επέλεξε για το αρχικό σήμα με διάταξη 4-2-3-1, τους Κλέιμαν κάτω από τα δοκάρια, και τους Φεράρι, Κολόμπο, Σάντσεζ, Ντεντάκη στην άμυνα, τους Ριένστρα, Μπαριέντος, στα χαφ και τους, Ουάρντα, Μπαρτόλο και Περέα πίσω από τον Δουβίκα.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ΑΕΚ, ή καλύτερα… καταστροφικό για τον τερματοφύλακα του Βόλου που έκανε δύο λάθη σε ένα λεπτό, χαρίζοντας το 1-0 στην ΑΕΚ. Αρχικά στο μακρινό σουτ του Λιβάι Γκαρσία στο 2ο λεπτό προσπάθησε να μαζέψει την μπάλα, αλλά έφυγε από τα χέρια του για να καταλήξει αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια κόρνερ. Από τη συγκεκριμένη φάση ήρθε το γκολ της «Ένωσης» με τον Κλέιμαν να κάνει δεύτερο τραγικό λάθος, λίγα δευτερόλεπτα μετά. Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ από αριστερά, ο Ισραηλινός πορτιέρε δεν εκτίμησε σωστά τη φάση, με τον Σουηδό να ανοίγει το σκορ, αλά… Λιβάι Γκαρσία.

Στο 8ο λεπτό, ο Βόλος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λόπες στον Ουάρντα, αλλά Σιδηρόπουλος και VAR δεν βρήκαν κάτι μεμπτό στη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι που έδειξαν να αιφνιδιάζονται προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα στη μεσαία γραμμή, αλλά όποτε η ΑΕΚ έβρισκε διαδρόμους δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις, όπως στη φάση του 12ου λεπτού με τον Ολιβέιρα να πατάει περιοχή, αλλά το σουτ του Πορτογάλου από διαγώνια θέση κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Το ματς είχε ρυθμό με τον Βόλο να επιλέγει να μην κλειστεί πίσω, αλλά το αντίθετα να χτυπήσει στις αδυναμίες της ΑΕΚ. Στο 15ο λεπτό η ομάδα του Λόπεθ έφτασε στην ισοφάριση, όταν μετά από σέντρα του Μπαρτόλο ο Τσιγκρίνσκι δεν έδιωξε καλά η μπάλα στρώθηκε στον Φεράρι που πήρε το… ριμπαόυντ στην περιοχή για να εκτελέσει τον Τσιντώτα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Είναι χαρακτηριστικό της εικόνα του πρώτου μέρους, ότι ο Βόλος θέλησε να πάρει να ηνία του ματς και να μπει σε ρόλο οδηγού.

Εκμεταλλευόμενοι οι φιλοξενούμενοι τα αμυντικά προβλήματα της ομάδας του Καρέρα το πέτυχαν σε σημαντικό βαθμό. Μάλιστα στο 24’ ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς τούμπα, αλλά το σουτ του Μπαρτόλο που έφυγε στην πλάτη του Παουλίνιο μετά από βαθιά μπαλιά του Φεράρι, έφυγε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Τσιντώτα.

Εκεί ήταν και το βασικό πρόβλημα της ομάδας του Καρέρα στο πρώτο μέρος. Η δεξιά πτέρυγα της ΑΕΚ με τον Μπαρτόλο στα κέφια του… έμπαζε, με τον Παουλίνιο να μένει αναγκασμένος να τον κοιτάει όποτε αποφάσισε να φύγει προστά.

Η επιθετική υπεροχή του Βόλου, «σφραγίστηκε» στο 35ο λεπτό σε μια φάση από την πλευρά που η ΑΕΚ «πονούσε»,. Ο κορυφαίος του πρώτου μέρους Αργεντινός πάτησε τον… ασβέστη πετά από άνοιγμα του Μπαριέντος, έβγαλε φοβερή μπαλιά στον Ουάρντα που τιμώρησε την ολιγωρία της άμυνας των «κιτρινόμαυρων», νικώντας με φοβερή κεφαλιά τον Τσιντώτα για το 2-1.

Όσο κακή και αν ήταν βέβαια η ΑΕΚ, πλησίασε στο φινάλε του ημιχρόνου το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Σιμάνσκι στάθηκε άτυχος, αφού το σουτ που έκανε μέσα από την μικρή περιοχή στην εστία του εξουδετερωμένου Κλέιμαν, βρήκε κατά τύχη στο κεφάλι του Φεράρι και έφυγε κόρνερ.

Η πρώτη διορθωτική κίνηση από τον Καρέρα ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης, όπου πέρασε τον Σάκχοφ στη θέση του Σιμάνσκι, προφανώς για να προσπαθήσει η ομάδα του να πατήσει περιοχή, κάτι που έγινε ελάχιστα το πρώτο μέρος. Ο Ιταλός τεχνικός θέλησε να ανακατέψει την σκακιέρα, αφού πέρασε στο ματς τον Καρίμ και κατ’ επέκταση άλλαξε τον σχηματισμό σε 4-4-2.

Για την «Ένωση» η πιο σημαντική φάση στην επανάληψη ήρθε στο 61’ με τον Ολιβέιρα, αλλά ο Πορτογάλος αν και απέφυγε στην μικρή περιοχή τον Κλέιμαν, είδε τον Σάντσες μπροστά του να βάζει σωτήρια προβολή και να διώχνει σε κόρνερ.

Όσο το παιχνίδι κυλούσε και η «Ένωση» δυσκολευόταν επιθετικά, ο Καρέρα επέλεξε να τονώσει επιθετικά την ομάδα του και να ρισκάρει στο τελευταίο 20λεπτο, οπότε πέρασε εκτός τον Σβάρνα και έβαλε στο ματς τον Αλμπάνη.

Η πίεση της ΑΕΚ απέδωσε… με τη βοήθεια και της τύχης. Στο 70ο λεπτό η μπάλα έμεινε για ώρα ζωντανή στην περιοχή της «Ένωσης», οι αμυντικοί του Βόλου δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν σε τρεις περιπτώσεις, με τον Ολιβέιρα να παίρνει την πρώτη κόντρα αρχικά και τον Καρίμ από κοντά να ισοφαρίζει σε 2-2.

Οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς άλλαξαν στο 75’ με τον Παουλίνιο να παίρνει δεύτερη κίτρινη και παράλληλα τον δρόμο για τα αποδυτήρια, δυσκολεύοντας περισσότερο το έργο της ομάδας του.

Πάντως, η καλύτερη στο δεύτερο μέρος ΑΕΚ βρήκε τρόπο να απειλήσει, αλλά στο 77’ μετά από ατομική ενέργεια του Αλμπάνη από αριστερά, ο Ολιβέιρα που έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή νικήθηκε από τον Κλέιμαν.

Στο 85’ ο Βόλος έμεινε επίσης με δέκα παίκτες μετά από μαρκάρισμα του Κολόμπο στον Ολιβέιρα. Ο Σιδηρόπουλος αρχικά έδειξε κίτρινη στον αμυντικό των φιλοξενούμενων, αλλά ο VAR του συνέστησε να το δει όπως και έκανε ο ρέφερι από τα Δωδεκάνησα με αποτέλεσμα να αλλάξει την απόφαση του και να δείξε κόκκινη κάρτα στον Κολόμπο.

Με την ΑΕΚ να έχει κατέβει όλη για την ολική ανατροπή, ο Βόλος βρήκε χώρους και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε αδιανόητη ευκαιρία όταν ο Μπαρτόλο βγήκε μόνος του απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά ο Έλληνας πορτιέρε αποδείχθηκε ήρωας διώχνοντας σε κόρνερ.

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (67’ Αλμπάνης), Τσιγκρίνσκι, Μιτάι (82’ Λόπες), Σιμόες, Σιμάνσκι (46’ Σάκχοφ), Γκαρσία, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (58’ Ανσαριφάρντ), Ολιβέιρα

Βόλος (Α. Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Μπαριέντος, Ριένστρα, Περέα (68’ Μαρτίνες), Ουάρντα, Μπαρτόλο, Δουβίκας (86’ Μήτογλου)