ΑΕΚ: Ψυχωμένο διπλό στην Τρίπολη (VID)

Η Ένωση πέρασε από την Τρίπολη επικρατώντας με 3-2 του Αστέρα

Σε στέλνει στο... τρελοκομείο αυτή η ΑΕΚ.Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν πάθος και ψυχή και... τρέλαναν τους οπαδούς τους! Παρότι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, δεν «μάσισαν» και παίζοντας μπαλάρα κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τρίποντο στην χρονιά επικρατώντας με 3-2 του Αστέρα στην Τρίπολη.

Κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το γκολ του Λουίς Φερνάντεθ οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αλμπάνη και Λιβάγια αλλά μια απερισκεψία του Μπακάκη έδωσε την ευκαιρία στον Μπαράλες να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι σε 2-2. Ωστόσο, ο Σιμόες με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το 3-2 και... τρέλανε τους «κιτρινόμαυρους», πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα!

Εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο όσες φάσεις τους εμφανίστηκαν οι γηπεδούχοι και λίγο έλειψε για δεύτερη σερί αγωνιστική να κάνουν την ζημιά κόντρα σε... μεγάλο αλλά δεν απέφυγαν ξανά την ήττα όπως είχε συμβεί και με τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα.

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Σουάρεθ, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Κώτσιρας, Ιγκλέσιας, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεθ (64' Μπαράλες), Λουίς Φερνάντεθ (76' Καπίγια), Ριέρα (85' Σίτο).

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46' Σιμάο), Σιμόες, Βέρντε (81' Ντέλετιτς), Λιβάια, Ολιβέιρα (45' Αλμπάνης).