Ανάσα από την… άσπρη βούλα για τον Αστέρα

Πολύ σημαντικό τρίποντο για τον Αστέρα Τρίπολης, που επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» με δύο πέναλτι από τον Μπαράλες (45’+3’, 89’).

Οι Αρκάδες ήταν πιο αποτελεσματικοί και εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους, ενόσω επέστρεψαν άμεσα στις νίκες.

Από την άλλη, οι Κρητικοί υπέστησαν την 3η διαδοχική ήττα τους και συνεχίζουν να υποχωρούν.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά επιφυλακτικά το παιχνίδι, με τον Αστέρα να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην έχει κάποιο σημαντικό κέρδος στο πρώτο τέταρτο, πέραν κάποιων κόρνερ, που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Μετά το 15’, ο ΟΦΗ πήρε την κατοχή της μπάλας, όμως ήταν ανώφελη. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 32’, με τον εξτρέμ των γηπεδούχων Σίτο να επιχειρεί συρτό σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Σωτηρίου.

Σε ένα δίλεπτο (39’-41), οι Κρητικοί έφτασαν κοντά στο 0-1. Αρχικά, ο Κουτρουμπής πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή κι ενώ ήταν αμαρκάριστος, αλλά αστόχησε, ενώ στη δεύτερη ευκαιρία της ομάδας του Σίμου, ο Φιγκεϊρέντο έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι Αρκάδες κέρδισαν πέναλτι, με το σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ μέσα από την περιοχή να βρίσκει στο χέρι του Γιαννούλη. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε ο Μπαράλες για το 1-0 (45’+3’), που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι και με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι. Στο 47’, ο Λουίς Φερνάντεθ μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε διαγώνιο σουτ, αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε στη γωνία του σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Αστέρας απείλησε ξανά, με τον Λουίς Φερνάντεθ να εκτελεί φάουλ αριστοτεχνικά, με το οποίο βρήκε αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι τον Βαλιέντε, που έκανε την προβολή, ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Σωτηρίου.

Στο 56’, ο Μαρκ Φερνάντεθ σούταρε με καλές προϋποθέσεις μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία. Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «παγώσουν» το ρυθμό, με τους Κρητικούς να αναλαμβάνουν πάλι την κατοχή της μπάλας, αλλά αδυνατούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Ράσταβατς.

Στο 82’, οι Αρκάδες έφτασαν κοντά στο 2-0, με τον Μαρκ Φερνάντεθ να σουτάρει από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Παπαδόπουλος έκανε το λάθος και έδωσε τη δυνατότητα στον Μάνο να απειλήσει, όμως αστόχησε.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σεμέντο πλάσαρε εξαιρετικά, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Παπαδόπουλου. Στο 87’, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος καταλόγισε πέναλτι με τη χρήση του VAR για μαρκάρισμα του Μεγιάδο στον Ριέρα.

Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα (με τη… δεύτερη) ο Μπαράλες, που σφράγισε τη νίκη της ομάδας του. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά και το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος - Κώτσιρας, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Μαρτίνεθ - Βαλιέντε, Μουνάφο (73’ Μπ. Φερνάντεθ) – Σίτο (67’ Ριέρα), Μ. Φερνάντεθ, Λ. Φερνάντεθ – Μπαράλες

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου – Μπράουν, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης – Νέιρα (89’ Νάστος), Στάικος (81’ Μάνος), Μεγιάδο - Φιγκεϊρέντο, Βαζ (73’ Σόουζα), Σεμέντο

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση