Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ΠΑΣ και Ατρόμητος

Στο Περιστέρι θα κριθεί η πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος...

Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στους «8» του Κυπελλου Ελλάδος ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος, μετά την ισοπαλία 2-2 στους Ζωσιμάδες.

Δύο φορές προηγήθηκαν οι Περιστεριώτες, ισάριθμες ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι. Σκόρερ οι κεντρικοί αμυντικοί Στρούγγης και Γούτας για τον Ατρόμητο και οι Ελευθεριάδης και Λεό για τα Γιάννινα.

Κυρίαρχοι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, πήγαν δίκαια προηγούμενοι με 2-1 στα αποδυτήρια. Πανομοιότυπα τα δύο γκολ τους, με κεφαλιές έπειτα από εκτελέσεις κόρνερ, που βρήκαν δοκάρι και κατέληξαν στα δίχτυα. Κάθε στημένο τους στο διάστημα αυτό, είτε από κόρνερ είτε από φάουλ, «μύριζε» ευκαιρία.

Ανώτεροι οι Γιαννιωτες στο δεύτερο μέρος, ισοφάρισαν με γκολ του Λεό από φοβερή ασίστ του -κορυφαίου του αγώνα- Ελευθεριάδη και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για ένα ακόμη γκολ, όταν ο Γούτας έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Λεό.

Μόλις στο 6' της αναμέτρησης ο Ατρόμητος προειδοποίησε την άμυνα του ΠΑΣ, με τον Ούμπιδες να εκτελεί απευθείας κόρνερ και την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αθανασίου. Αυτό που δεν έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο έκτο λεπτό, το πέτυχαν στο 24' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ: ο Σάλομον εκτέλεσε και ο Στρούγγης σκόραρε με κεφαλιά, γράφοντας το 1-0.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν από το σημείο του πέναλτι στο 33': ο Χρήστος Ελευθεριάδης κέρδισε το πέναλτι από τον Μουνίθ, το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 1-1. Η χαρά του ΠΑΣ ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 44' ο Ατρόμητος ξαναπήρε το προβάδισμα με γκολ... καρμπόν με το πρώτο, αλλά από την άλλη πλευρά: ο Ούμπιδες εκτέλεσε το κόρνερ εξαιρετικά ακόμη μια φορά, ο έτερος κεντρικός αμυντικός, Δημήτρης Γούτας, πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς κάποια σημαντική φάση εκατέρωθεν μέχρι το 68ο λεπτό, όταν και ήρθε η ισοφάριση για τα Γιάννινα: σκόρερ ο Λεό με σουτ μέσα απ΄ την περιοχή έπειτα από εκπληκτική ασίστ-τακουνάκι του Ελευθεριάδη (2-2). Στο 82' μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά ο Γούτας έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Λεό, ο οποίος είχε εξουδετερώσει τον Μανδά.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να μείνει 2-2 και τις δυο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στο Περιστέρι.