Πρόκριση στην Elite Round με πεντάρα για την Εθνική Νέων!

Καθάρισε με δυο νίκες

«Φωτιές» πετούσε επιθετικά η Εθνική Νέων, η οποία σκόραρε πέντε φορές, νίκησε με 5-3 τη Ρουμανία και έκανε το «2χ2» στον 13ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση για την Elite Round! Μια ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη δεύτερη Βουλγαρία, θα είναι αρκετή για να «κλειδώσουμε» και την πρώτη θέση του ομίλου μας!

Παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, η ομάδα του Γιάννη Γκούμα ευτύχισε να προηγηθεί στο 20’, με τον Ιωαννίδη να πλασάρει ιδανικά από το ύψος του πέναλτι. Δευτερόλεπτα μετά οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν με τον Σέφερ, αλλά στο 34’ η εθνική μας ομάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τον Εμμανουηλίδη να κερδίζει πέναλτι και τον Τσαούση να εκτελεί εύστοχα για το 2-1!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46’), ο Ιωαννίδης σκόραρε ξανά κάνοντας το 3-1, ενώ στο 74’ ο Μπότος πέτυχε το τέταρτο γκολ της ελληνικής ομάδας, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στο προβάδισμά μας. Στο 78’ η Ρουμανία μείωσε με τον Πετρίγια και στο 84’ ο Εμμανουηλίδης , με υπέροχη «λόμπα» έκαν το 5-2, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Το τελικό 5-3 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεφέρ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ελλάδα: Νικοπολίδης, Λύρατζης (87' Βιταλιώτης), Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Τσούσης (68' Λιάβας), Μελιόπουλος, Νεοφυτίδης, Εμμανουηλίδης, Μπότος (87' Κουτσουπιάς), Δούμτσης (60' Γαϊτανίδης), Ιωαννίδης.

Ρουμανία: Κριστέα (95' Ρους), Ρους, Σερμπάν (51' Ίσπας), Λέκα, Τσίριακ (51' Τόμα), Στόικα (67' Νίτου), Σέφερ, Μιχάλια, Σέρμπαν, Μπάικου (52' Πετρίγια), Μανολάσε.