Αγκάλιασε την πρόκριση η Κ19 της Ελλάδας

Μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Αγγλίας

Μεγάλη νίκη για την Εθνική Νέων της Ελλάδας, η οποία επικράτησε της αντίστοιχης της Αγγλίας εκτός έδρας με 2-1, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Elite Round, για να ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Ο Λιάβας άνοιξε το σκορ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας μας στο 34’, μετά από ασίστ του Μελιόπουλου, ενώ ο Διαμαντής μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπότου στο 69’ πέτυχε το 2-0 για την Ελλάδα...

Ο Βιταλιώτης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Λόαντερ και η Αγγλία μείωσε με εύστοχο πέναλτι του Γκιμπς-Γουάιτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το 2-1 να μην αλλάζει μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή ωστόσο.

Έτσι, έχοντας και το 2-2 της πρεμιέρας κόντρα στη Δανία, η ομάδα του Γιάννη Γκούμα έφτασε τους τέσσερις πόντους μετά από δύο αγωνιστικές και πλέον χρειάζεται μια ακόμα νίκη απέναντι στην τελευταία Τσεχία, για να «σφραγίσει» το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά και τις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης!

Η σύνθεση της Ελλάδας: Νικοπολίδης, Λύρατζης, Διαμαντής, Αντζουλάς, Μιχαηλίδης, Μπότος, Μελιόπουλος, Τσιγγάρας, Λιάβας (64’ Βιταλιώτης), Εμμανουηλίδης, Σέχου (53’ Τσαούσης).

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση