«Τριάρα» από… συνήθεια στην Μπενφίκα και κορυφή για Πόρτο!

Ακόμα μια «τριάρα» (3-1) για την Πόρτο σε φετινό ντέρμπι με την Μπενφίκα

Απόλυτο αφεντικό στο μεγάλο ντέρμπι με την Μπενφίκα αποτελεί τη φετινή σεζόν η Πόρτο! Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο υποδέχτηκε τους «αετούς» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και μετά την «τριάρα» (3-0)-πρόκρισης στο Κύπελλο, έριξε ακόμα μία (3-1) αυτή τη φορά για την Primeira Liga.

Έτσι, η Πόρτο ανέβηκε στους 44 βαθμούς, πιάνοντας τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην κορυφή (υπερτερούν στη μεταξύ τους ισοβαθμία οι «δράκοι»), με την Μπενφίκα -για την οποία πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Νέλσον Βερίσιμο, μετά το «διαζύγιο» με τον Ζορζ Ζέσους- να μένει στο -7 ούσα 3η.

Σε ό, τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, σε ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο πρώτο μέρος -κι αφού ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ το γκολ που σημείωσε ο Πεπέ στο 23'-, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στην τελική του ευθεία, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι 2-0.

Στο 34' ο Βιέιρα βρέθηκε σε διαγώνια θέση, περνώντας με συρτό σουτ την μπάλα κάτω από τα πόδια του Οδυσσέα Βλαχοδήμου (φέρει ευθύνη), ο οποίος αγωνίστηκε ως βασικός για τους «αετούς». Η Πόρτο δεν άφησε το μομέντουμ της ανεκμετάλλευτο και μόλις τρία λεπτά αργότερα (37'), ύστερα από ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά και σέντρα του Οτάβιο, ο Πεπέ πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Δεν πρόλαβε να συμπληρωθεί ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο και η Μπενφίκα μείωσε στο σκορ χάρη σε κοντινό πλασέ του Γιάρεμτσουκ (46'). Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω σ' αυτό το γκολ, καθώς μόλις τρία λεπτά αργότερα (48') ο Αλμέιδα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Η Πόρτο κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό της πλεονέκτημα, όχι μόνο με τη διαχείριση του σκορ, αλλά πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ με τον Ταρέμι στο 69' για το τελικό 3-1.

Από κει και πέρα, στις αναμετρήσεις της μέρας που προηγήθηκαν, η Μπράγκα έστησε «πάρτι» (0-6) φιλοξενούμενη από την Αρούκα, με τον Ολιβέιρα να πετυχαίνει χατ-τρικ (5', 12', 26') και τον 16χρονο Φερνάντες να σημειώνει άλλα δύο τέρματα (74' και 80'), έχοντας περάσει ως αλλαγή στο 62'. Στο μεσοδιάστημα (71'), ο Μεδέιρος είχε κάνει το 0-4 με εκτέλεση πέναλτι.

Λίγο νωρίτερα, η Πάσος Φερέιρα επικράτησε 2-1 υποδεχόμενη τη Σάντα Κλάρα (69', 82' Ντενίλσον – 41' Μορίτα).

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση