Στην σκιά της «ανταρσίας», η Βραζιλία έκανε το καθήκον της (vid)

Οι Βραζιλιάνοι διεθνείς εξέφρασαν την αντίθεση τους στην ανάληψη της διοργάνωσης

Με το μέλλον αβέβαιο όσον αφορά το Κόπα Αμέρικα και την συμμετοχής των παικτών της Βραζιλίας, η «Σελεσάο» έκανε το καθήκον της και επικράτησε με 2-0 του Ισημερινού για τα προκριματικά του Παγκοσμίου του 2022.

Οι Βραζιλιάνοι διεθνείς εξέφρασαν την αντίθεση τους στην ανάληψη της διοργάνωσης του Κόπα Αμέρικα από την χώρα τους, απειλώντας ακόμα και από αποχή από τους αγώνες.

Όμως άφησαν στην άκρη αυτό το θέμα για να αγωνιστούν κόντρα στον Ισημερινό για τα προκριματικά του Παγκοσμίου, με τους φιλοξενούμενους να βάζουν... δύσκολα στην «Σελεσάο». Μετά το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, ο Ριτσαρλίνσον έδωσε την λύση, κάνοντας το 1-0 στο 65ο λεπτό. Ο Ισημερινός προσπάθησε για τον βαθμό, αλλά η Βραζιλία «κλείδωσε» την νίκη με γκολ του Νεϊμάρ στο 94ο με πέναλτι.

Η Βραζιλία παρέμεινε στην 1η θέση με 15 βαθμούς, ενώ ο Ισημερινός είναι στην 3η θέση με 9 βαθμούς.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση