«Χρυσός» Γένσεν, διπλό η Φινλανδία

Νίκη μες στο Δουβλίνο για τους Σκανδιναβούς

Με γκολ του Γένσεν (64’), ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, η Φινλανδία επικράτησε 1-0 της Ιρλανδίας και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στον Δ’ όμιλο του Β’ γκρουπ του UEFA Nations League.

Την πρώτη νίκη της στον Δ’ όμιλο του Β’ γκρουπ δυναμικότητας του UEFA Nations League πανηγύρισε η Φινλανδία. Οι Σκανδιναβοί επικράτησαν 1-0 της Ιρλανδίας στο Δουβλίνο και έβαλαν τους πρώτους βαθμούς στο σακούλι τους. Από την άλλη, οι ηττημένοι, παρέμειναν χωρίς νίκη, αφού στην πρεμιέρα ήρθαν ισόπαλοι με τη Βουλγαρία.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την σπουδαιότερη ευκαιρία για γκολ στο 9’ με τον Πούκι, που βρέθηκε απέναντι από τον Ράντολφ, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Η Φινλανδία πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε να προηγηθεί στο 64’ με τον Γένσεν, ο οποίος αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή, μιας και είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ένα λεπτό νωρίτερα. Οι γηπεδούχοι «ανέβασαν στροφές», πήραν μέτρα στο γήπεδο και πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, το γκολ δεν ήρθε ποτέ.