«Χάζεψε» την Σουηδία ο Ακμπάμπα

Πρώτη νίκη με σπουδαία ανατροπή για την Τουρκία

Την πρώτη της νίκη στο Nations League πήρε η Τουρκία με φοβερή ανατροπή στην έδρα της Σουηδίας. Οι παίκτες του Λουτσέσκου μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ 2-0, όμως κατάφεραν να «τουμπάρουν» το παιχνίδι με δύο απανωτά χτυπήματα του Ακμπάμπα στο φινάλε του ματς.

Ανώτερη ήταν η ομάδα του Άντερσον στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με «όπλο» το γεμάτο γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι το rotation του Λουτσέσκου, που ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα, πατούσαν καλύτερα και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι Σουηδοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τελίν (34’), ο οποίος αφού έστειλε πρώτα την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και νίκησε τον Μπολάτ. Μετά το γκολ ο ρυθμός «άνοιξε» με τους Τούρκους να μην μπορούν να αντιδράσουν αλλά και να αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα στα μετόπισθεν.

Εξίσου όμορφο στο μάτι ήταν το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο στη «Friends Arena». Στο 49ο λεπτό ο Κλάεσον με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο παράθυρο του Τούρκου γκολκίπερ και η Σουηδία έμοιαζε να είναι αγκαλιά με τη νίκη. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Λουτσέσκου χάρη σε ένα εξαιρετικό τελείωμα του Τσαλχάνογλου με τη βοήθεια της κόντρας ξαναμπήκε στο ματς (51’) και πήρε ψυχολογία. Οι φιλοξενούμενοι μετά το 2-1 ανέβασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στροφές και πίεσαν με ουσιαστικά την άμυνα του Όλσεν. Από τη δική τους πλευρά, οι Σουηδοί μπορεί να είχαν ρίξει το βάρος στα μετόπισθεν, ωστόσο, απειλούσαν στις αντεπιθέσεις ενώ έχασαν και μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουν το ματς στο 77’ με τον Μάρκους Μπεργκ. Στο φινάλε ο Ρουμάνος τεχνικός των φιλοξενούμενων έπαιξε τα ρέστα του και του… βγήκε. Στο 88’ ο Ακμπάμπα κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και πριν καλά-καλά καταλάβουν οι Σουηδοί τι τους βρήκε, είδαν τον ίδιο παίκτη να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη με νέο γκολ στο 90+2’.

Οι συνθέσεις:

Σουηδία (Άντερσον): Όλσεν, Λούστιχ (79’ Κράφτθ), Γιάνσον, Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ (56’ Χίλιεμαρκ), Ντουρμάζ (71’ Ντουρμάζ), Κλάεσον, Μπεργκ, Τελίν

Τουρκία (Λουτσέσκου): Μπολάτ, Αγιάν, Τσελίκ, Σογιυντσού, Τοπάλ (62’ Ακμπαμπά), Οζακιούπ, Γιοκουσλού, Τσαλχάνογλου, Εντέρ (77’ Γκιουλέρ), Τοσούν, Μπαϊράμ