Τριάρα χωρίς Κριστιάνο η Πορτογαλία(vids)

Μπαμπέ και Γριεζμάν καθάρισαν για τους Γάλλους

Υπόθεση για δύο αποτελεί η πρωτιά στο Group 3 της LEAGUE Α στο Nations League. Η Πορτογαλία, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό και σούπερ σταρ της ομάδας, Κριστιάνο Ρονάλντο, δεν είχε πρόβλημα να φτάσει σε μια ακόμη νίκη, αυτή τη φορά με 3-0 επί της Σουηδίας στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής και να φτάσει τους 10 βαθμούς. Συγκάτοικός της στην κορυφή είναι η Γαλλία, η οποία, αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Κροατία στο «Μάκσιμιρ», εντούτοις, κατάφερε να φύγει με το διπλό, επικρατώντας με 2-1.

Πορτογαλία-Σουηδία 3-0

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 15άλεπτο, αλλά και ένα δοκάρι με τον Καρβάλιο στο 4', οι Πορτογάλοι πήραν κάποιες πρωτοβουλίες και στο 21’ μετά από εξαιρετικό συνδυασμό Ζότα και Μπερνάρντο Σίλβα, ο τελευταίος βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ νίκησε τον Όλσεν, κάνοντας το 1-0. Οι Σουηδοί είχαν την κατοχή της μπάλας και στο 35’ έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά στο σουτ του Μπεργκ, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Πατρίσιο. Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Ίβηρες διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από μπαλιά του Κανσέλο, ο Ζότα με κοντινό σουτ, έκανε το 2-0.

Οι Σκανδιναβοί μπήκαν με διάθεση στο δεύτερο μέρος και στο 55’ ο Κλάεσον «δοκίμασε» με σουτ τα αντανακλαστικά του Πατρίσιο, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος κρατούσαν σχετικά εύκολα το υπέρ τους σκορ και απέφευγαν τα ρίσκα. Μάλιστα, στο 67’ ο Φέλιξ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0, αφού απέναντι από τον Όλσεν σούταρε ψηλά άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζότα με προσωπική ενέργεια και σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο και παρότι χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν, δεν άλλαξε κάτι κι έτσι το 3-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Ντεμπούτο με τη φανέλα της εθνικής Πορτογαλίας έκανε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ντάνιελ Ποντένσε, ενώ ο νυν παίκτης των «ερυθρολεύκων», Ρούμπεν Σεμέδο θα επιστρέψει… ξεκούραστος στην Ελλάδα, καθώς δεν αγωνίστηκε.

Κροατία-Γαλλία 1-2

Οι «τρικολόρ» αιφνιδίασαν τους Κροάτες, καθώς προηγήθηκαν στο 8’ με βολίδα του Γκριεζμάν μέσα από την περιοχή, ενώ επτά λεπτά αργότερα, έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μ’ Μπαπέ να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Μετά το πρώτο 20άλεπτο, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και πήραν μέτρα στο γήπεδο, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες με τους Λόβρεν (20’), Πέρισιτς (25’) και Πάσαλιτς (30’). Παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να ισοφαρίσουν, είτε λόγω επιπολαιότητας, είτε λόγω του Γιορίς, ο οποίος έκανε κάποιες σημαντικές επεμβάσεις.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους Κροάτες να προσπαθούν να φέρουν το ματς στα ίσια και τους Γάλλους να ενδιαφέρονται κυρίως πως θα κρατήσουν το σκορ. Στο 53’ ο Βλάσιτς «προειδοποίησε» και στο 67’ έκανε το 1-1, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μπρεκάλο. Ο Ντιντιέ Ντεσάν δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος με την εικόνα της ομάδας του, ζητώντας από τους παίκτες του να ανεβάσουν ταχύτητα όσο το ματς πλησίαζε προς το τέλος. Όπως και έγινε. Η επιβράβευση ήρθε στο 79’ με τον Μ’ Μπαπέ, ο οποίος έδωσε εκ νέου στην ομάδα του το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.