«Σεφτέ» η Γερμανία, έμεινε στην κορυφή η Ισπανία

Τι έγινε στα ματς του πρώτου γκρουπ δυναμικότητας

Η Γερμανία πήρε την πρώτη της νίκη σε επίπεδο Nations League, μετά από έξι ματς, με το σημερινό 2-1 μέσα στο Κίεβο επί της Ουκρανίας.

Τα «πάντσερ» προηγήθηκαν στο 20’, χάρη στην ωραία και κυρίως αποτελεσματική συνεργασία δύο εκ των τριών κεντρικών αμυντικών τους, με τον Ρούντιγκερ να δίνει ασίστ και τον Γκίντερ να κάνει το 0-1.

Ακολούθησαν δύο ακόμα καλές ευκαιρίες, με τον Μπούστσαν να λέει «όχι» στους Κίμιχ και Γκνάμπρι, στο 31ο και στο 35ο αντίστοιχα, με εντυπωσιακές επεμβάσεις!

Ωστόσο, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έκανε μεγάλη γκέλα νωρίς-νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο, δίνοντας την δυνατότητα στον Γκορέτσκα να κάνει με κεφαλιά το 0-2 μόλις στο 49’…

Η Γερμανία έλεγξε το ματς στη συνέχεια, με την Ουκρανία να αρκείται σε κάποιες αντεπιθέσεις, με σημαντικότερη εκείνη του 72’, όταν ο Νόιερ απέκρουσε το σουτ του Γιάρεμτσουκ.

Μέχρι που, ένα ακόμα λάθος, αλλά αυτή την φορά από πλευράς φιλοξενούμενων και δη του Ζίλε, ο οποίος ανέτρεψε τον Γιάρεμτσουκ, έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Καθώς ο Μαλινόφσκι νίκησε τον Νόιερ, που έπεσε μεν σωστά στα δεξιά αλλά καθυστερημένα, μειώνοντας για την χώρα του σε 2-1, στο 77ο λεπτό!

Ο Γκνάμπρι έχασε την ευκαιρία να πετύχει το 1-3 στο 83’, μετά από ασίστ του Βέρνερ, με τον Μπούστσαν να… εξιλεώνεται, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να διαφοροποιηθεί το σκορ στον φωτεινό πίνακα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του ομίλου, η Ισπανία… έκανε το καθήκον της, νικώντας την Ελβετία με 1-0 στην Μαδρίτη με αποτέλεσμα να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι... έπεσαν πάνω στον Ντε Χέα, που «έβγαλε» εκπληκτικά την προσπάθεια του Μπενίτο στο 12’ ενώ, σαν να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά μετά βρέθηκαν και πίσω στο σκορ…

Καθώς ο Ζόμερ γύρισε την μπάλα στον Τζάκα απρόσεκτα, εκείνος γλίστρησε κιόλας, με αποτέλεσμα ο Ογιαρθάμπαλ να σκοράρει ανενόχλητος το γκολ που έμελλε να κρίνει και το «τρίποντο»!

Αφού στη συνέχεια, η μεν Ελβετία δεν κατάφερε να φανεί εκ νέου απειλητική, οι δε «φούριας ρόχας» κράτησαν την κατοχή της μπάλας ενώ ο Φεράν Τόρες στο 28’ και ο Χεσούς Νάβας στο 52’ δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-0.