Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή η Αγγλία (vid)

Οι Άγγλοι βρέθηκαν να χάνουν από το Βέλγιο μέσα στην έδρα τους αλλά στο τέλος κέρδισαν

Η Αγγλία κέρδισε το Βέλγιο με ανατροπή (2-1) και βρέθηκε εκείνη στην πρώτη θέση.

Στο 10ο λεπτό οι Καρασκό και Καστάιν έκρυψαν την μπάλα με το μπακ της Λέστερ να σεντράρει από αριστερά και τον Λουκάκου να αστοχεί με κεφαλιά, ενώ στο 11’ ο Καρασκό με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Μάλιστα στο 15ο λεπτό ο Ντάιερ έκανε πέναλτι στον Λουκάκου που το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Στο 19’ ο Πίκφορντ έπεσε και μπλόκαρε το σουτ του Ντε Μπρόινε, ενώ στο 21’ το γυριστό του Μενιέ έξυσε τα δοκάρια της Αγγλίας.

Η Αγγλία δεν απειλούσε αλλά στο 38’ ο Ζτίλερ είδε πέναλτι σε πέσιμο του Χέντερσον σε μονομαχία με τον Μενιέ μετά από ένα κόρνερ και ο Ράσφορντ από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1. Στο 42ο λεπτό ο Λουκάκου έβγαλε με φοβερό τακουνάκι στον Καρασκό, ο οποίος μόνος με τον Πίκφορντ, έκανε τραγικό πλασέ.

Στην επανάληψη το ματς δεν είχε καλό ρυθμό αλλά στο 64ο λεπτό από το πυθενά, ο Μάουντ έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Αλντερβάιρελντ και η μπάλα κρέμασε τον Μινιολέ για το 2-1.

Στο 72’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε μαγική μπαλιά στον Καρασκό που αστόχησε και πάλι από κοντά και στο 80’ ο Κέιν έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά ενώ στο 86’ ο Ράσφορντ αστόχησε από ιδανικό σημείο.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Άρνολντ (79’ Τζέιμς), Μαγκουάιρ, Γουόκερ, Ντάιερ, Τρίπιερ, Μάουντ, Χέντερσον (65’ Φίλιπς), Ράις, Κάλβερτ Λιούιν (65’ Κέιν), Ράσφορντ

ΒΕΛΓΙΟ: Μινιολέ, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Μπογιατά, Ντεναγέρ, Τίλεμανς, Βίτσελ, Καστάιν, Ντε Μπρόινε (73’ Φερσκέρεν), Καρασκό (83’ Ντοκού), Λουκάκου

Πηγή: aek365.gr

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση