Πάρτι και χωρίς Ρονάλντο για Πορτογαλία

Νίκες για Βέλγιο και Γαλλία

Με γκολ του Εμπαπέ η Γαλλία επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Σουηδίας και μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της στο 3ο γκρουπ της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

O άσος της Παρί Σεν Ζερμέν με μια προσωπική προσπάθεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και σκόραρε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης. Οι τρικολόρ είχαν την ευκαιρία στην εκπνοή να κάνουν δύο τα τέρματα τους, μετά από παράβαση του Λίντελοφ στον Μαρσιάλ, αλλά ο Γκριεζμάν έστειλε την μπάλα από την εστία για να μείνει το 0-1 που πάντως έδωσε τη νίκη στους Παγκόσμιους Πρωταθλητές.

Στο άλλο ματς του ομίλου οι πρωταθλητές Ευρώπης ισοπέδωσαν την Κροατία με 4-1. Οι Ίβηρες έκαναν πάρτι, δίχως τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Ζοάο Κανσέλο ν’ ανοίγει το σκορ στο 41’ και από εκεί και μετά ήρθε ένα καταιγιστικό δεύτερο μέρος για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Ο Ντιόγκο Ζότα στο 58’ έκανε το 2-0, ο Ζοάο Φέλιξ στο 70’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Πέτκοβιτς μείωσε στο 90+1’ σε 3-1, ωστόσο οι Πορτογάλοι χτύπησαν άλλη μια φορά στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+4’ με τον Αντρέ Σίλβα να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Ποδαρικό με «διπλό» για το Βέλγιο.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν 2-0 της Δανίας εκτός έδρας και ξεκίνησαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο δεύτερο γκρουπ της League του Nations League.

Η ομάδα του Μαρτίνεθ ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης και σφράγισε την ανωτερότητά της πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο στο «Venue Telia Parken» και έβαλε τρεις βαθμούς στο… σακούλι με το «καλημέρα».

Ο Ντεναγιέρ εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Μέρτενς από τα δεξιά στο 9’, η άμυνα των Σκανδιναβών αδράνησε και με πλασέ ο αμυντικός της Λιόν άνοιξε το σκορ. Ουσιαστικά η νίκη για τους Βέλγους «κλείδωσε» στο 76’ με τον Μέρτενς να γίνει εκτελεστής από δημιουργός. Ύστερα από μια φάση διαρκείας, που ξεκίνησε με την προσπάθεια του Λουκάκου, ήρθε ο άσος της Νάπολι να πλασάρει με άνεση για το 2-0.

Συνεπώς, Αγγλία και Βέλγιο έχουν από τρεις βαθμούς, ενώ στο… μηδέν είναι Ισλανδία και Δανία.

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση