Παραμονή για Τσεχία, στο… καναβάτσο η Σλοβακία

Υποβιβάστηκε η Σλοβακία

Ήταν ένα γειτονικό ντέρμπι, ένα ματς παραμονής. Η Τσεχία, χάρη σε τέρμα του Πάτρικ Σικ στο 32ο λεπτό, νίκησε 1-0 τη Σλοβακία στην αυλαία του Group 1 της League B και εξασφάλισε την παραμονή, «ρίχνοντας στο καναβάτσο» την αντίπαλό της, η οποία υποβιβάστηκε.

Η Σλοβακία μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, αφού χρειαζόταν μόνο τη νίκη για να παραμείνει στη League B. Στο 12’ είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Χάμσικ, που νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Τσεχίας, Βάσλικ. Ίδιοι ήταν οι πρωταγωνιστές και ίδια κατάληξη δύο λεπτά αργότερα, ενώ στο 19’ ο Ζρέλακ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 20’ με τον Σούτσεκ, που επίσης δεν βρήκε στόχο, όμως, στο 32’ άνοιξαν το σκορ με τον Σικ, ο οποίος έκανε το 1-0. Η Τσεχία πήρε ψυχολογία και έχασε άλλες δύο ευκαιρίες με τους Παβέλκα (37’) και Σούτσεκ (41’) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η Τσεχία λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 48’, αλλά ο Ντόσκαλ δεν βρήκε στόχο. Η Σλοβακία δεν… πατούσε καλά στο γήπεδο και δεν έδειχνε ικανή να φτάσει στην ανατροπή, που θα σήμαινε και παραμονή. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν, έστω και μια φορά, στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν με σχετική άνεση το υπέρ τους σκορ και ήταν πιο απειλητικοί, χωρίς ωστόσο, να χάσουν κάποια κλασσική ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Αυτό δεν ήρθε, αλλά ουδόλως τους «χάλασε», αφού πέτυχαν τον στόχο της παραμονής, σε αντίθεση με τη Σλοβακία, η οποία υποβιβάστηκε.