Ολλανδία-Αγγλία 3-1: Τα έφερε… τούμπα και πήγε τελικό! (vid)

Την πρόκριση στον τελικό του Nations League πήρε με ανατροπή στην παράταση σε ένα ματς με… ύπνο στο πρώτο και απίστευτη εικόνα σε δεύτερο και παράταση!

Παλικαρίσια πρόκριση με ανατροπή στην παράταση πήρε η Ολλανδία κόντρα στην Αγγλία επικρατώντας με 3-1 και προκρίθηκε στον τελικό του Nations League, όπου θα βρει απέναντι της την Πορτογαλία.

Η εικόνα του ματς ήταν εντελώς αντίθετη στα δύο ημίχρονα. Στο τραγικό σε φάσεις και εικόνα πρώτο μέρος, οι Άγγλοι προηγήθηκαν με εύστοχο πέναλτι του Ράσφορντ που κέρδισε από… αστεία ανατροπή του Ντε Λιχτ, αλλά στο δεύτερο η ομάδα του Κούμαν, ήταν καλύτερη, πήρε τον έλεγχο του ματς και με κεφαλιά-κανόνι του Ντε Λιχτ οδήγησε το ματς στην παράταση.

Σε μια φάση που ο Στόουνς τα έκανε… ρόιδο, οι «οράνιε» ολοκλήρωσαν την ανατροπή και πήραν την πρόκριση στον πρώτο τελικό του νέου θεσμού. Αστείο λάθος και από τον Μπάρκλεϊ στο τρίτο γκολ των οράνιε.

Το πρώτο ημίωρο πέρασε χωρίς να καταγραφεί καμία μεγάλη φάση και μόνο ένα σουτ από πλευράς Άγγλων με τον Ράσφορντ και ένα από τον Ντεπάι για τους «οράνιε» μας έκαναν να ρίξουμε μια ματιά σε ένα κακό ματς με τους παίκτες και των δύο ομάδων να έχουν βαριά πόδια, απόρροια μιας δύσκολης και απαιτητικής χρονιάς. Επί της ουσίας, στην πρώτη απειλή που δημιούργησαν, οι Άγγλοι κατάφεραν να προηγηθούν.

Στο 30ο λεπτό, ο Ράσφορντ πάτησε στο κουτί, με τον Ντε Λιχτ να κάνει λάθος… απειρίας, ανατρέποντας τον στην περιοχή, με τον διαιτητή δίχως δισταγμό και χωρίς να συμβουλευτεί το VAR, να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

Ο Άγγλος φορ, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και έστειλε τον Σίλεσεν στην αντίθετη γωνία, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Σάουθγκέιτ. Μάλιστα, ο παίκτης της Γιουνάιτεντ, θα μπορούσε στο 37’ να κάνει το 2-0, αλλά το σωτήριο τάκλιν του Ντάμφρις πριν πλασάρει τον Σίλεσεν, έσωσε από τα χειρότερα την ομάδα του Κούμαν. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το ματς έγινε σαφώς καλύτερο. Στο 54’ τα «Λιοντάρια» έχασαν σπουδαία ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, με την κεφαλιά του Σάντσο το μισό μέτρο να σταματάει στο Σίλεσεν. Στην πρώτη τους μεγάλη φάση, οι «οράνιε» απάντησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Ντεπάι να κλέβει στον άξονα, με το σουτ που επιχείρησε να σταματάει στον Πίκφορντ.

Οι Ολλανδοί συνέχισαν να πιέζουν και στο 73’ με μια στατική μπάλα, ξεκλείδωσαν την άμυνα των Άγγλων. Ο Ντε Λιχτ προωθήθηκε στο κόρνερ, σηκώθηκε ψηλότερα από όλη την αντίπαλη άμυνα και με καρφωτή κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1. Η φάση του αγώνα πάντως καταγράφηκε στο 84’. Ο Λίνγκαρντ βρήκε δίχτυα στην κόντρα, ο διαιτητής έδειξε αρχικά σέντρα, αλλά με τη συνδρομή του VAR το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αφού ο Άγγλος ήταν μόλις πέντε εκατοστά εκτεθειμένος.

Πάντως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεπάι θα μπορούσε να γίνει ήρωας για την ομάδα του Κούμαν, αλλά το σουτ από το ύψος του πέναλτι που βρέθηκε ολομόναχος, έφυγε απελπιστικά πάνω από τα δοκάρια. Οι «οράνιε» μπήκαν αποφασισμένοι στην παράταση και στο 97ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα σε μια φάση… απελπισίας της αγγλικής άμυνας. Ο Στόουνς πούλησε την μπάλα στον Ντεπάι, εκείνος πλάσαρε με τον Πίκφορντ να σώζει αρχικά και τον Πρόμες στη συνέχεια να έρχεται τρένο γράφοντας εύκολα το 2-1.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 114’ με τον Μπάρκλεϊ να κάνει ακόμα ένα δώρο στους Ολλανδούς. Πούλησε ξανά την μπάλα, ο Ντεπάι έκλεψε την έστρωσε στον Πρόμες που δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Ολλανδία (Κούμαν): Σίλεσεν, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Ντε Ρουν, Ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Μπεργκβάιν, Μπάμπελ και Ντεπάι.

Έπαιξαν οι: Φαν Ντε Μπέικ, Πρόμες, Πρέπερ

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ράις, Ντελφ, Σάντσο, Στέρλινγκ, Μπάρκλεϊ και Ράσφορντ.

Έπαιξαν οι: Κέιν, Λίνγκαρντ, Χέντερσον, Ντέλε Άλι

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση