Νίκη ελπίδας με Ντούρις βασικό για τη Σλοβακία

Ελπίδες ώστε να αποφύγει τον υποβιβασμό

Τεράστια νίκη για τη Σλοβακία που πήρε το τρίποντο με 1-0 απέναντι στη Σκωτία και μαζί ελπίδες ώστε να αποφύγει τον υποβιβασμό, ενώ ταυτόχρονα άγχωσε τους Σκωτσέζους που πλέον θέλουν ήττα της Τσεχίας για να εξασφαλίσουν την άνοδο.

Καλό παιχνίδι στην Τρνάβα με τις δύο ομάδες να παίρνουν πρωτοβουλίες στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας καλές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Στις λεπτομέρειες καλύτερη η Σλοβακία που έφτασε τελικά στο τρίποντο.

Η Σλοβακία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με μακρινό σουτ του Κούτσκα που απέκρουσε ο Γκόρντον, ενώ δύο λεπτά αργότερα απείλησε και η Σκωτία με σουτ του Κρίστι μέσα από την περιοχή που απέκρουσε ο Ροντάκ. Στο 32' οι Σλοβάκοι άνοιξαν το σκορ με ωραίο σουτ του Γκρέγκους εκτός περιοχής, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι Σκωτσέζοι απείλησαν με τον Πάλμερ να γυρίζει για τον ΜακΜπέρνι που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ροντά απέκρουσε.

Η Σλοβακία είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 52' με σουτ του Χάμσικ που απέκρουσε ο Γκόρντον. Δέκα λεπτά αργότερα απείλησε και η Σκωτία, με τον Ροντάκ να αποκρούει κεφαλιά του ΜακΛίν μετά από γύρισμα του Τίρνι. Στο 74' νέα καλή στιγμή για τους Σλοβάκους με σουτ του Ντούντα εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Γκόρντον.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ροντάκ, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Μαζάν, Χροσόφσκι, Ντούρις, Κούτσκα (61' Λομπότκα), Χάμσικ (67' Ρούσνακ), Γκρέγκους, Ντούντα

ΣΚΩΤΙΑ: Γκόρντον, Κονσιντίν (68' Γκρίφιθς), Κούπερ, ΜακΚένα, Τίρνι, Πάλμερ, ΜακΓκίν, ΜακΛίν, Κρίστι, ΜακΜπέρνι, Άρμστρονγκ (87' Σάνκλαντ)

Πηγή: aek365.gr

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση