Νίκη ελπίδας για την Κροατία, στο μηδέν η Σουηδία

Θέλει μόνο νίκες απέναντι στη Γαλλία και την Πορτογαλία

Νίκη ελπίδας και μόνο για την Κροατία που πήρε δύσκολα το τρίποντο με 2-1 απέναντι στη Σουηδία στο «Maksimir» και πλέον θέλει μόνο νίκες απέναντι στη Γαλλία και την Πορτογαλία.

Πολύ καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες με την Κροατία να ανοίγει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και τη Σουηδία να βγάζει αντίδραση στο δεύτερο φέρνοντας το ματς στα ίσα. Τελικά η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς πανηγύρισε τη νίκη με γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Κροατία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 18' με σουτ του Μόντριτς από το ύψος της περιοχής που απέκρουσε ο Όλσεν, ενώ στο 25' απείλησε και η Σουηδία με τον Κουλουσέφσκι, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα οι Σουηδοί είχαν νέα καλή στιγμή με τον Όλσεν να αποκρούει σουτ του Βλάσιτς, ενώ στο 30' ο Πέρισιτς έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 31' η Κροατία άνοιξε το σκορ με τον Πέρισιτς να γυρίζει για τον Μπρέκαλο που έστρωσε στον Βλάσιτς κι αυτός με πλασέ έκανε το 1-0, ενώ με τη συμπλήρωση 40 λεπτών λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα όταν μετά από κόρνερ του Μόντριτς, έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Η Κροατία είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 53' με σουτ του Μπρέκαλο που απέκρουσε ο Όλσεν, όπως και πέντε λεπτά αργότερα ο Λιβάκοβιτς σε προσπάθεια του Φόρσμπεργκ. Στο 62' νέα καλή στιγμή για τους Κροάτες με τον Όλσεν να λέει ''όχι'' και στον Πέρισιτς. Στο 66' οι Σουηδοί έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κουλουσέβσκι να περνά ωραία για τον Λούστινγκ που γύρισε για τον Φόρσεμπργκ και αυτός έδωσε δίπλα του στον Μπέργκ που πλάσαρε για το 1-1. Στο 84' η Κροατία πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Καλέτα-Τσαρ να βγάζει μακρινή μπαλιά, τον Γιάνσον να κάνει τραγικό λάθος και τον Πέρισιτς να γυρίζει για τον Κράμαριτς που έκανε το 2-1. Στο 89' η Σουηδία έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Μπεργκ, μετά από σέντρα του Φόρσμπργκ, που απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Ουρέμοβιτς, Λόβρεν, Καλέτα-Τσαρ, Μέλνιακ (75' Κράμαριτς), Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς (61' Πάσαλιτς), Μόντριτς, Βλάσιτς, Μπρέκαλο (74' Μπράνταριτς), Πέρισιτς (85' Πέτκοβιτς)

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Λούστινγκ, Λίντελεφ, Γιάνσον, Αουγκούστινσον, Κουλουσέβσκι, Όλσον, Έκνταλ (83' Λάρσον), Φόρσμπεργκ, Ισάκ (65' Κλάεσον), Μπεργκ

Πηγή: aek365.gr

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση