Νίκη ελπίδας για Μάλτα

Έχασε ευκαιρία το Γιβραλτάρ

Το Γιβραλτάρ κόλλησε στο Σαν Μαρίνο (0-0) και όλα θα κριθούν για την άνοδο στην τελευταία αγωνιστική με το Λιχτενστάιν.

Έχασε την ευκαιρία να γράψει ιστορία το Γιβραλτάρ!

Παρότι έψαχνε τη νίκη για να κλειδώσει από σήμερα την άνοδό του στην 3η κατηγορία του Nations League, κόλλησε στην έδρα του Σαν Μαρίνο (0-0) και η πρωτιά και η άνοδος θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική και στο ματς με τον Λιχτενστάιν!

Στα του ματς, λιγοστές ήταν οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και η ποιότητα χαμηλή. Το Σαν Μαρίνο απείλησε στο 22' με τον Νάνι να κάνει την κεφαλιά αλλά να την... βγάζει ο Κόλεϊνγκ, στην καλύτερη φάση της ομάδας στο ματς. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σιμοντσίνι στο 49', με το Γιβραλτάρ να παίρνει τα ηνία, να πιέζει αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μοναδική φορά που έφτασε μια ανάσα από το γκολ και την... χρυσή νίκη ήταν στο 72' αλλά ο Ντε Μπαρ δεν βρήκε εστία από πλεονεκτική θέση με το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Στο ματς του 1ου ομίλου της 4ης κατηγορίας, η Μάλτα κέρδισε με 3-1 την Ανδόρα και συνεχίσει να ελπίζει σε στραβωπάτημα των Νήσων Φερόες στην έδρα της Λετονίας για να κριθούν όλα στο μεταξύ τους ματς της τελευταίας αγωνιστικής.

Ο Ρέμπες στο 3ο λεπτό πάγωσε τους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Ωστόσο, στην επανάληψη λύγισαν και η μεγαλύτερη ποιότητα της Μάλτας έκανε τη διαφορά.

Στο 55' ο Γκαρθία έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1, με τον Ντεγκαμπριέλε τρία λεπτά μετά να γράφει την ανατροπή. Ο Ντίμετς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1 σφραγίζοντας τη νίκη για την Μάλτα!