Nations League: Οι συνήθεις ύποπτοι «καθάρισαν» για το Βέλγιο! (video)

Με γκολ των Αζάρ και Λουκάκου (2), το Βέλγιο νίκησε 3-0 εκτός έδρας την Ισλανδία, για τον 2ο όμιλο της πρώτης κατηγορίας και μπήκε με το δεξί στο nations league.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το παγκόσμιο Κύπελλο και την 3η θέση που κατέκτησε, μπήκε το Βέλγιο στο nations league και στον 2ο όμιλο της πρώτης κατηγορίας. Μετά το φιλικό 4-0 επί της Σκωτίας, την Παρασκευή, οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν 3-0 εκτός έδρας της Ισλανδίας στη δική τους πρεμιέρα στη νέα διοργάνωση.

Οι Βέλγοι ήθελαν να δείξουν από νωρίς ποιο θα είναι τα αφεντικό στην αναμέτρηση και έπαιξαν το γνώριμο ποδόσφαιρό τους. Γρήγορη κυκλοφορία, κατοχή της μπάλας και επιθέσεις κατά κύματα. Ο Αζάρ με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 29’ για να έρθει δυο λεπτά αργότερα ο Λουκάκου και να κάνει το 0-2, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το Βέλγιο έκανε, κατά κάποιον τρόπο, συντήρηση δυνάμεων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία, απέναντι στην Ισλανδία, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δίχως να φορτσάρουν. Ένα ακόμη γκολ από τον Λουκάκου στο 81’ (43 τέρματα σε 77 παιχνίδια) «έγραψε» το τελικό 0-3.