Με οδηγό τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς η Σερβία

Αποκλεισμός για τη Βοσνία του Μπάγεβιτς

Οι Σέρβοι νίκησαν 2-1 στην παράταση τη Νορβηγία και θα διεκδικήσουν ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για τα τελικά του EURO. Τέλος το όνειρο της Βοσνίας, που ηττήθηκε 4-3 στα πέναλτι από τη Β. Ιρλανδία.

Γεγονός είναι πλέον τα τέσσερα ζευγάρια, που προέκυψαν από τα ημιτελικά των play-offs του Nations League.

Με πρωταγωνιστή τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, που μπήκε ως αλλαγή στο 80’ και «χτύπησε» δις, η Σερβία πέρασε από το «Ούλεβαλ», νικώντας 2-1 στην παράταση τη Νορβηγία και θα διεκδικήσει το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για την τελική φάση του EURO. Ο επιθετικός της Λάτσιο έδωσε προβάδισμα στους «πλάβι» στο 81’, αλλά δύο λεπτά πριν το φινάλε, ο Νόρμαν λύτρωσε τους Νορβηγούς, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, στο 102’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του.

Σε θρίλερ, που κρίθηκε στα πέναλτι, εξελίχθηκε και το παιχνίδι στο Σαράγεβο μεταξύ της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης του Ντούσαν Μπάγεβιτς και της Βορείου Ιρλανδίας. Κρούνιτς (14’) και ΜακΓκιν (53’) διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 της κανονικής διάρκειας, το οποίο παρέμεινε και μετά την ημίωρη παράταση. Στη ρώσικη ρουλέτα, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη με 4-3.

Από την άσπρη βούλα κρίθηκαν άλλες δύο προκρίσεις της βραδιάς. Στη Γλασκώβη, Σκωτία και Ισραήλ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα μετά από 120 λεπτά αγώνα και οι Σκοτσέζοι νίκησαν 5-3 στα πέναλτι, ενώ στη Μπρατισλάβα, Σλοβακία και Ιρλανδία επίσης έμειναν στο 0-0, με τους Σλοβάκους να επικρατούν με 4-2.

Το πιο εύκολο βράδυ είχε η Ουγγαρία, η οποία πέρασε εύκολα από τη Βουλγαρία, με σκορ 3-0. Όρμπαν (17’), Κάλμαρ (47’) και Νίκολιτς (75’) πέτυχαν τα γκολ των Μαγιάρων, για να έρθει ο Γιομόφ (89’) να πετύχει το γκολ της τιμής για τους Βαλκάνιους, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ζωντανό το όνειρο για μια θέση στα τελικά του EURO διατήρησαν επίσης η Ισλανδία, που επικράτησε 2-1 της Ρουμανίας, η Β. Μακεδονία, που νίκησε με το ίδιο σκορ το Κόσοβο και η Γεωργία, μετά το 1-0 επί της Λευκορωσίας.