Κρίσιμο ραντεβού στο Βελιγράδι

REFER A FRIEND: Προτείνετε ένα φίλο σας και πάρτε μέχρι και €150 μπόνους!

Τη Σκωτία αντιμετωπίζει απόψε (21:45) η Σερβία στο «Rajko Mitic» του Βελιγραδίου για ένα εισιτήριο που θα οδηγήσει στη τελική φάση του EURO 2021.

Σερβία: Στον αγώνα που έδωσε με τη Νορβηγία στο Όσλο για τα ημιτελικά, πήρε τη πρόκριση με 2-1 χάρη στο γκολ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 102' της παράτασης. Ο ίδιος παίκτης είχε ανοίξει το σκορ στο 82' για να ισοφαρίσει ο Νόρμαν δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και να στείλει το ματς στην ημίωρη παράταση. Εκεί όπου ο μέσος της Λάτσιο με το δεύτερο του γκολ στον αγώνα έδωσε στο αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα τη νίκη αλλά και τη πρόκριση στα τελικά του Euro2021. Ακολούθως αγωνίστηκε σε δύο αγώνες με Ουγγαρία και Τουρκία, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει τη νίκη. Στο ματς με την Ουγγαρία ηττήθηκε μέσα στο Βελιγράδι με 1-0, ενώ κόντρα στους Τούρκους, σε αγώνα που διεξήχθη στη Κωνσταντινούπολη, εξήλθε ισόπαλη 2-2, ενώ βρέθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το 49' με 2-0.

Άπαντες στη Σερβία ζουν και αναπνέουν για τον αποψινό τελικό, με τον Τουμπάκοβιτς να αναφέρει στις δηλώσεις του ότι οι παίκτες του θα τα δώσουν όλα για τη νίκη, καθώς στην ομάδα του υπάρχει η εμπειρία αλλά και ο ενθουσιασμός, ούτως ώστε στο τέλος να καταφέρουν να πανηγυρίσουν.

Αγωνιστικά νέα: Δεν πήραν κλήση οι Λιάιτς (μέσος) και Άλεξιτς (επιθετικός). Αρχικά, ο Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς κάλεσε τον Βελίκοβιτς (αμυντικός) και τον Ντούρισιτς (μέσος), όμως τελικά αναγκάστηκε να τους αποκλείσει, για προσωπικούς λόγους του πρώτου και λόγω κορωνοϊού του δεύτερου.

Πιθανή ενδεκάδα: Ράικοβιτς, Μιλένκοβιτς-Σάβιτς, Μίτροβιτς, Κολάροφ, Λάζοβιτς, Τάντιτς, Μαξίμοβιτς, Γκουντέλι, Ρίστιτς, Γιόβιτς, Μίτροβιτς.

Σκωτία: Βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα και δεν θέλει με τίποτα να αφήσει αυτή την ευκαιρία που της παρουσιάζεται να πάει χαμένη. Έδειξε ότι με τη συμπαγή άμυνα που διαθέτει, μπορεί να πάρει και αποτελέσματα. Στον ημιτελικό κόντρα στο Ισραήλ ολοκλήρωσε τον αγώνα στη λευκή ισοπαλία, για να οδηγηθεί το παιχνίδι αρχικά στη παράταση και ακολούθως στα πέναλτι. Εκεί, τον τελευταίο λόγο είχε ο τερματοφύλακας Μάρσαλ, ο οποίος απέκρουσε ένα πέναλτι των Ισραηλινών και χάρη στις εύστοχες εκτελέσεις των πέντε παικτών της η Σκωτία καταφερε και πήρε την πρόκριση στον αποψινό τελικό. Απ' εκεί και πέρα ακολούθησαν οι εντός έδρας αγώνες με Σλοβακία και Τσεχία για το Nations League, όπου οι Σκωτσέζοι πήραν ισάριθμες νίκες με το ίδιο σκορ (1-0). Στο πρώτο παιχνίδι ο Ντάικς στο 54' ήταν ο παίκτης που έδωσε την πρώτη νίκη στην ομάδα του, ενώ στο δεύτερο, ήταν η σειρά του Φρέισερ να κάνει το αντίστοιχο, με αποτέλεσμα η Σκωτία να συμπληρώσει 6 παιχνίδια αήττητη.

«Εχουμε πολύ ανεβασμένη ψυχολογία. Πήρα τους πιο φορμαρισμένους και έμπειρους παίκτες στην αποστολή για να μπορέσουμε να διαχειριστούμε έναν τόσο απαιτητικό αγώνα κόντρα σε μία εξαιρετική ομάδα», ήταν τα λόγια του τεχνικού της, Στιβ Κλαρκ.

Αγωνιστικά νέα: Πήραν κλήση αρχικά, αλλά στη συνέχεια αποκλείστηκαν από την αποστολή οι Χάνλεϊ (αμυντικός) της Νόργουιτς και Φρέισερ (επιθετικός) της Νιούκαστλ.

Πιθανή ενδεκάδα: Μάρσαλ, Κούπερ, Γκάλαχερ, Μακ Τόμιναϊ, Ρόμπερτσον, Μακ Γκρέγκορ, Τζακ, Ο’ Ντόνελ, Μακ Γκιν, Ντάικς, Γκρίφιθς.

Προϊστορία: Άλλη μία φορά τέθηκαν αντιμέτωπες Σερβία και Σκωτία από τον καιρό που η πρώτη ανακηρύχθηκε ως ανεξάρτητο κράτος. Το 2013 όταν συναντήθηκαν οι δυο τους, οι Σέρβοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 2-0, χάρη στα δύο γκολ του απόντα από τον αποψινό αγώνα λόγω κορωνοϊού Ντούρισιτς στο 60' και 65'.