Κόλλησε η Σλοβενία με τη Νορβηγία και υποβιβάστηκε

Υποβιβάστηκε η Σλοβενία, μετά το 1-1 με τη Νορβηγία

Οι Σλοβένοι αιφνιδίασαν τη Νορβηγία και μόλις στο 9’ προηγήθηκαν στο σκορ με τον Βέρμπιτς. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να απαντήσουν με τον Ελιουνούσι στο 20’, αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε τη μπάλα. Στο 31’ οι Νορβηγοί έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με κεφαλιά του Ομάρ, αλλά λίγο πριν τη γραμμή απέκρουσαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ελιουνούσι είχε άλλη μια καλή στιγμή, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Νορβηγία είχε τον έλεγχο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, πιέζοντας για την ισοφάριση. Χένρικσεν (51’), Γιόνσεν (63’) και Καμαρά (66’) δεν κατάφεραν να βρουν στόχο και όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες της Σλοβενίας πίστευαν όλο και περισσότερο στην πρώτη νίκη τους στον όμιλο. Στο 73’ έφτασαν στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ με τον Μπέριτς, ωστόσο, ακυρώθηκε, αφού ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 81’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Χένρικσεν, αλλά στο 85’ ήρθε η λύτρωση με τον Γιόνσεν, που ισοφάρισε σε 1-1.