Η… άλλη Δανία «σκότωσε» την Ουαλία

Παίζοντας με τους επαγγελματίες αυτήν τη φορά, η Δανία «καθάρισε» 2-0 την Ουαλία με δύο γκολ του Έρικσεν. Ζευγάρωσαν τις νίκες τους και έγιναν αφεντικά ΠΓΔΜ και Γεωργία.

Ήταν… άλλη Δανία. Οι Σκανδιναβοί έπαιξαν αυτήν τη φορά με τους επαγγελματίες (καθώς ξεπεράστηκε το πρόβλημα με την Ομοσπονδία) και επικράτησαν 2-0 της Ουαλίας με δύο τέρματα (ένα σε κάθε ημίχρονο) του Έρικσεν και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Nations League.

Έτσι, οι δύο ομάδες έχουν από τρεις βαθμούς στο 4ο γκρουπ της League B, με τους Βρετανούς να έχουν και ένα παιχνίδι περισσότερο, ενώ στο… μηδέν είναι οι Ιρλανδοί με επίσης ένα ματς.

Ο άσος της Τότεναμ άνοιξε το σκορ στο 32ο με συρτό-δυνατό σουτ λίγο πίσω από το πέναλτι (και όντας προς τα δεξιά), ενώ στο 63’ ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του με εκτέλεση πέναλτι. Το κέρδισε λίγο πριν ο Φίσερ σε χέρι του Αμπαντού.

Το «2x2» έκαναν Γεωργία και ΠΓΔΜ με αποτέλεσμα να γίνουν τα αφεντικά στο πρώτο και το τέταρτο γκρουπ αντίστοιχα, της League D.

Από τη μια, η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις, επικράτησε 1-0 με αρκετή δυσκολία (όπως μαρτυράει και το σκορ), με τέρμα του Οκριασβίλι στο 77ο λεπτό, κάμπτοντας τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων. Με αυτόν τον τρόπο βρέθηκε στο +5 από τη σημερινή της αντίπαλο, αλλά και από την Ανδόρα, που έχει, ωστόσο, ένα παιχνίδι λιγότερο και στο +6 από το Καζακστάν, που επίσης έχει μόλις ένα ματς στη διοργάνωση.

Αρκετά πιο εύκολα έφτασε στο… τρίποντο, η ΠΓΔΜ, που με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, νίκησε 2-0 την Αρμενία, χάρις το πέναλτι του Αλιόσκι (13’) και το γκολ του 35χρονου πλέον, Γκόραν Πάντεφ. Έτσι, βρέθηκε στο +3 από τη σημερινή της αντίπαλο και περιμένει το Λιχτενστάιν-Γιβραλτάρ, για να δει αν θα αποκτήσει σημαντική διαφορά ασφαλείας από την 3η και 4η θέση αντίστοιχα.

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση