Ιστορικό διπλό στα Τίρανα

Η Λιθουανία έκανε την έκπληξη

Την πρώτη νίκη της σε επίσημο παιχνίδι μετά από σχεδόν τέσσερα χρόνια και 22 παιχνίδια (2-0 τη Μάλτα στις 11/10/2016), πέτυχε η Λιθουανία, που επικράτησε 1-0 της Αλβανίας στα Τίρανα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον Δ’ όμιλο του Γ’ γκρουπ στο UEFA Nations League.

Χωρίς τις πολλές, αλλά ούτε τη σπουδαία, ευκαιρίες κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Καζλάουσκας στο 70’ και παρά την πίεση, κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος, φτάνοντας σε μια ιστορική νίκη. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χισάι στο 87’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.