Η Ουκρανία τα δοκάρια, η Γερμανία την… πρωτιά! (vids)

Μοιραίος ο Ράμος για την Ισπανία

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει από την Ουκρανία, η Γερμανία κέρδισε με 3-1 και προσπέρασε τους Ισπανούς, τους οποίους θα αντιμετωπίσει την τελευταία αγωνιστική.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Μαξ έστρωσε στον Γκορέτσκα που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 9’ το σουτ του Μαλινόβσκι κόντραρε στον Ρίντιγκερ και στο 12’ ο Ζούμπκοβ έστρωσε στον Γιάρεμτσουκ που έκανε το 0-1 με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Ωστόσο στο 23ο λεπτό ο Γκορέτσκα άνοιξε δεξιά στον Σανέ, εκείνος άδειασε τον αντίπαλό του και με αριστερό σουτ έκανε το 1-1. Στο 26’ ο Πιάτοβ έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Γκορέτσκα και από την εκτέλεσή του ο Ρίντιγκερ αστόχησε με κοντινή κεφαλιά ενώ στο 33’ ο Κοχ πέρασε κάθετα στον Γκορέτσκα, εκείνος κατέβασε πανέμορφα στα δεξιά κι έκανε το γύρισμα και ο Βέρνερ με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 2-1.

Στο 52’ ο Κοχ έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Ζιντσένκο και στο 60’ όπως και στο 61’, ο Γκνάμπρι έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Τελικά στο 64’ ο Γκίντερ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βέρνερ με όμορφο πλασέ έγραψε το 3-1.

Στο 75ο λεπτό το πανέμορφο σουτ του Μάρλος, σταμάτησε στο δοκάρι του Νόιερ, ενώ στο 80’ ο Πιάτοβ έσωσε μετά από σουτ του Γκορέτσκα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κοχ, Ζίλε, Γκίντερ, Ρίντιγκερ, Μαξ, Γκιντογκάν, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Σανέ (86’ Βάλντσμιντ), Βέρνερ (76’ Μπραντ)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πιάτοβ, Σομπόλ, Ματβιγένκο, Ζαμπάρνι, Κονόπλια, Στεπανένκο (69’ Μακαρένκο), Μαλινόβσκι, Ζιντσένκο (86’ Καράτιν), Ζούμπκοβ (75’ Μικχαϊλιτσένκο), Γιάρεμτσουκ (75’ Μοράες), Μάρλος

Ο Σέρχιο Ράμος έγραψε ιστορία στο ματς της Ισπανίας μέσα στην Ελβετία αλλά ταυτόχρονα ήταν και ο μοιραίος για την ομάδα του. Ο Ισπανός αμυντικός έγινε ο Ευρωπαίος παίκτης με τις περισσότερες διεθνείς συμμετοχές ever αλλά έχασε δύο πέναλτι κι έτσι οι «φούριας ρόχας» κόλλησαν στο 1-1 με την Ελβετία.

Στο 10ο λεπτό, το σουτ του Φεράν πέρασε ελάχιστα έξω, όπως κι εκείνο του Ρουίθ στο 18’ ενώ στο 19’ ο Σιμόν είπε όχι σε σουτ του Σακιρί. Στο 20’ η Ελβετία απείλησε ξανά με κεφαλιά του Σεφέροβιτς και στο 22’ ο Ζόμερ είπε όχι σε σουτ του Ογιαρθάμπαλ.

Όμως στο 26’ ο Εμπολό έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Φρόιλερ με πανέμορφο πλασέ στην κίνηση, έγραψε το 1-0

Μάλιστα στο 29ο λεπτό ο Σιμόν έσωσε την Ισπανία από το 2ο γκολ, μετά από σουτ του Ρικάρντο Ροντρίγκες και στο 38’ ήταν η σειρά του Ζόμερ να αποκρούσει το σουτ του Ρουίθ, όπως έκανε και στο 45+1’ σε σουτ του Ογιαρθάμπαλ.

Στο 55ο λεπτό ο Ράμος έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Σεφέροβιτς και στο 57’ η Ισπανία κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ροντρίγκες, μετά από κεφαλιά του Ράμος.

Ο Ισπανός αμυντικός το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο Ζόμερ έπεσε σωστά και απέκρουσε.

Στο 64ο λεπτό ο Τόρες έσωσε με προβολή μετά από σουτ του Εμπολό, ενώ στο 80’ ο Ελβεντί έκανε κι άλλο πέναλτι και αποβλήθηκε αλλά ο Ράμος εκτέλεσε πολύ άσχημα και ο Ζόμερ του είπε και πάλι όχι.

Τελικά στο 89ο λεπτό ο Ρεγκιλόν σέντραρε από αριστερά και ο Χεράρδ Μορένο πλάσαρε από κοντά για το 1-1.

Στο 90+4' ο Τραορέ αστόχησε με σουτ μέσα από την περιοχή.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Ελβεντί, Φερνάντες, Ροντρίγκες, Ακανζί, Τζάκα, Σακιρί (71’ Στέφεν), Φρόιλερ, Τσούμπερ (71’ Σο), Εμπολό (90+1’ Μεχμέντι), Σεφέροβιτς (83’ Ομέραγκιτς)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Πάου Τόρες, Ρεγκιλόν, Σέρχι Ρομπέρτο, Ράμος, Μερίνο (81’ Χεράρδ Μορένο), Μπούσκετς (72’ Κόκε), Ρουίθ (56’ Μοράτα), Φεράν Τόρες, Όλμο (72’ Κανάλες), Ογιαρθάμπαλ (72’ Αντάμα Τραορέ)

Πηγή: aek365.org