Γ’ κατηγορία: Στο φινάλε θα κριθούν όλα

Σκωτία και Ρουμανία έμειναν ζωντανές με μεγάλες νίκες

Στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων θα κριθούν τρία από τα τέσσερα εισιτήρια ανόδου στη Β’ κατηγορία του Nations League, καθώς Σκωτία και Ρουμανία πέτυχαν νίκες που τις διατηρούν ζωντανές στην υπόθεση πρωτιά.

Οι Σκωτσέζοι για τον πρώτο όμιλο πέρασαν με θρίαμβο από την Αλβανία με 4-0 εκμεταλλευόμενοι πλήρως την αποβολή του Μαβράι του Άρη στο 22’ της αναμέτρησης. Είχαν προλάβει βέβαια να προηγηθούν με τον Φρέιζερ στο 14’ αλλά μετά την αποβολή το έργο τους έγινε ευκολότερο. Με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δε έκαναν το 2-0 με τον Φλέτσιερ και το ματς καθάρισε. Στην επανάληψη βρήκαν δυο ακόμα γκολ από τον Φόρεστ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο αγώνας της Τρίτης(20/11) Σκωτία-Ισραήλ θα κρίνει τα πάντα αφού οι δυο τους ισοβαθμούν στους έξι βαθμούς. Η ισοπαλία είναι με το Ισραήλ.

Στον τέταρτο οι Ρουμάνοι ήθελαν μόνο νίκη για να έχουν ελπίδες και την πήραν με το ευρύ 3-0 επί των Λιθουανών. Πούσκας, Κέσερου και Στάντσιου έβαλαν τα γκολ. Στο 88' αποβλήθηκε ο Νοβίκοβας για τους Λιθουανούς.

Με αυτή τη νίκη η Ρουμανία ανέβηκε στους εννιά βαθμούς έναντι 11 των Σέρβων. Στο φινάλε η Σερβία υποδέχεται τη Λιθουανία και η Ρουμανία παίζει εκτός στο Μαυροβούνιο. Με νίκη οι Σέρβοι προκρίνονται.

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση