Φινλανδία – Ελλάδα 2-0: Ήττα και αντίο με κατεβασμένα χέρια

Χάθηκαν οι ελπίδες της «γαλανόλευκης» για την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η Εθνική Ελλάδας γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Φινλανδία εκτός έδρας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τον 2ο όμίλο της 3ης κατηγορίας του πρωταθλήματος των Εθνών. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να δείχνουν προτεραιότητα στα αμυντικά τους καθήκοντα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και σκόραραν στην αρχή (46΄ Σόιρι) και στο τέλος του ημιχρόνου (89΄ Καμαρά). Η Εθνική δεν έπεισε με την εμφάνισή της και πλέον το κλίμα στην ομάδα δεν είναι και το καλύτερο δυνατό.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με αργό ρυθμό και χωρίς τις μεγάλες φάσεις κύλησε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Στο 15΄ ο Λουντ σούταρε εκτός περιοχής στέλνοντας όμως τη μπάλα πολύ ψηλά. Δέκα λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων, ο Αραγιούρι έκανε το γυριστό αλλά αυτό κατέληξε αδύνατα στην αγκαλιά του Μπάργκα. Στο 32΄ η Ελλάδα βρήκε την 1η της τελική στο παιχνίδι. Ο Μπακασέτας σούταρε με τη μια εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 42΄ η Ελλάδα είχε μια καλή ευκαιρία όταν ο Πέλκας, από το ύψος της περιοχής, προσπάθησε να κρεμάσει τον Χραντέσκι αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι.

Β΄ Ημίχρονο: Η Φιλανδία ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το β΄ μέρος. Στο 46΄ ο Σόιρι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του όταν μετά από διπλό αμυντικό λάθος των αμυντικών της Ελλάδας που δεν απομάκρυναν σωστά, βρέθηκε σε θέση βολής. Στο 50΄ είχαμε ακόμη μια καλή ευκαιρία για την Φινλανδία όταν ο Τουόμινεν εξαπέλησε ένα ευθύβολο σουτ από πλάγια θέση εκτός περιοχής το οποίο πήγε λίγο πάνω από την εστία. Η Ελλάδα προσπάθησε να απειλήσει με τα σουτ των Μήτρογλου στο 57΄και Πέλκα στο 60΄ αλλά και τα δυο κατέληξαν εκτός εστίας. Στο 67΄ο Μπάργκας έκανε σπουδαία απέμβαση και έσωσε σε τετ α τετ με τον Τουόμινεν. Στο 72΄ υπήρξε καλή εκτέλεση φάουλ στη γωνιά για τη Φινλανδία, αλλά ο Μπάργκας ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε πλάγια. Στο 81΄ ο Λουντ λίγο έλειψε να χρισθεί σκόρερ καθώς πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι για να στρωθεί η μπάλα ξανά σε ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων πριν φύγει ψηλά εκτός εστίας. Στο 82΄ οι γηπεδούχοι πήραν τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλαν τη μπάλα μόλις άουτ. Φτάσαμε στο 87΄ για να καταφέρει τελικά η Ελλάδα να δημιουργήσει ξανά φάση. Ο Κουλούρης βρήκε χώρο και έκανε το σουτ που έφυγε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Ένα λεπτό πριν το 90΄ο Καμαρά με σουτ εντός περιοχής σκόραρε και έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κοουτσάρισμα:

Κανέρβα (Φινλανδία): Με σύστημα 4-4-2 παράταξε την ομάδα του ο τεχνικός των γηπεδούχων καθώς η ομάδα του ήταν αυτή που είχε περισσότερο ανάγκη την νίκη. Ο τραυματισμός του Πούκι ήταν μεγάλο πλήγμα για την ομάδα και τον οδήγησε στο να περάσει στον αγώνα και στο δεξί φτερό τον Σκραμπ και να προωθήσει τον Λουντ στο πλάι του Τουόμινεν. Μετά την επίτευξη του γκολ επιδίωξε την διαφύλαξή του και το κατάφερε ενώ μπορούσε να σκοράρει και άλλα τέρματα είτε από στημένες φάσεις είτε από αντεπιθέσεις.

Σκίμπε (Ελλάδα): Ο Γερμανός τεχνικός στη συνέντευξη τύπου είπε ότι η ομάδα του δεν θα παίξει αμυντικά και πως θα πιέσει ψηλά, ενώ δεν φάνηκε να τον χαλάει το ενδεχόμενο ισοπαλίας λαμβάνοντας υπόψη το πρόγραμμα της ομάδας στη συνέχεια. Στη βασική εντεκάδα επέλεξε τον Τζιόλη ως αντικαταστάτη του Κουρμπέλη στο κέντρο. Πράγματι, η Εθνική με την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειξε να καίγεται για τη νίκη καθώς το στήσιμο της ευνοούσε ένα αργό ρυθμό και την διαφύλαξη πρώτα του μηδέν στην άμυνα. Στην ανάπαυλα αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Παπασταθόπουλο με τον Τζαβέλλα. Στην συνέχεια, αφού δέχτηκε το γκολ έβαλε τον Λάζαρο και πιο μετά τον Κουλούρη για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Η εξέλιξη όμως δεν ήταν η αναμενόμενη για τον Γερμανό, καθώς η Ελλάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει, δεν μπορούσε να δημιουργήσει επιθετικά, ενώ αμυντικά ήταν ευάλωτη και θα μπορούσε να δεχτεί και άλλα γκολ.

Διακριθέντες: Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Παπασταθόπουλος ήταν σταθερός για όσο διάστημα αγωνίστηκε και η ομάδα λειτουργούσε καλά αμυντικά. Για τους φιλοξενούμενος ο Λουντ ήταν πολύ δραστήριος και πήρε πάνω του αρκετές προσπάθειες.

Απογοητεύσαντες: Δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα ο Τζαβέλλας με την είσοδο του στον αγώνα και φέρει ευθύνη στο 1ο  γκολ που δέχτηκε η Ελλάδα.

Διαιτησία: Καλή παρουσία είχε ο Πολωνός, Πάβελ Γκιλ. Δεν είχε κάποια δύσκολη φάση στην οποία μπορεί να κριθεί. Στη φάση που ζήτησαν πέναλτι οι της Ελλάδας για φάουλ στον Κουλούρη, φαίνεται να πήρε τη σωστή απόφαση, καθώς ο Έλληνας επιθετικός έπεσε εύκολα.

Φινλανδία (Κανέρβα): Χραντέτσκι, Αραγιούρι, Τόιβιο, Καμαρά, Σόιρι (Πίρινεν 87΄), Σπαρβ, Ουρόνεν, Λουντ, Τουόμινεν (Καρκαλάινεν 90΄), Ραϊτάλα, Πούκι (Σκραμπ 12΄).

Ελλάδα (Σκίμπε): Μπάργκας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος (Τζαβέλλας 46΄), Τσιμίκας, Μπακάκης, Τζιόλης, Ζέκα, Πέλκας (Κουλούρης 73΄), Μπακασέτας (Χριστοδουλόπουλος 55΄), Φορτούνης, Μήτρογλου.

Σκόρερ: Σόιρι 46΄, Καμαρά 89΄ / -

Κίτρινες κάρτες: - / Μανωλάς 74΄

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Πάβελ Γκιλ (Πολωνία)