Εσθονία-Ελλάδα 0-1: Ποδαρικό με το δεξί στο UEFA Nations League (vid)

Ο Κώστας Φορτούνης ήταν ο σκόρερ του μοναδικού γκολ στο Ταλίν

Την ουσία και το τρίποντο πήρε στο Ταλίν η εθνική Ελλάδος καθώς με γκολ του Κώστα Φορτούνη στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, επικράτησε της Εσθονίας. Η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να διατηρήσει το υπέρ της σκορ χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες κυρίως με τον μέσο του Ολυμπιακού Πειραιώς, ώστε να φτάσει σε δεύτερο γκολ και να μην παρατείνει την αγωνία. Έτσι η Ελλάδα έπιασε την Φιλανδία στην κορυφή του ομίλου, η οποία κέρδισε νωρίτερα την Ουγγαρία εντός έδρας με το ίδιο σκορ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη σοβαρή απειλή για την εθνική Ελλάδος καταγράφηκε στο 4ο λεπτό όταν Φορτούνης και Μήτρογλου συνδυάστηκαν με την μπάλα να φτάνει στον Μάνταλο, το σουτ του οποίου εξουδετερώθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι ποδοσφαιριστές του Μίκαελ Σκίμπε έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό της αναμέτρησης με τον Μπουχαλάκη να δεσπόζει στη μεσαία γραμμή στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να απειλούν με σουτ του Λουτς στο 11ο λεπτό χωρίς όμως να ανησυχεί τον Μπάρκα.

Το ζητούμενο για την Ελλάδα ήρθε μόλις στο 14ο λεπτό καθώς μετά από έξοχη κυκλοφορία της μπάλας, ο Μήτρογλου έδωσε έτοιμο γκολ στον Φορτούνη ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα ο Τοροσίδης σημάδεψε τον επιθετικό της Μαρσέιγ μέσα στην περιοχή αλλά αυτός δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας, με τον Βασίλιεφ στο 27ο λεπτό να αιφνιδιάζει τον Μπάργκα με μακρινό σουτ ο οποίος μπλόκαρε ασταθώς.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Φορτούνης δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα ωστόσο έσφιξε τα δόντια και συνέχισε την προσπάθειά του, με τον μέσο του Ολυμπιακού στο 40ο λεπτό να εκτελεί φάουλ από αριστερά με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πρόβλημα τραυματισμού του Μήτρογλου ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης με τον Έλληνα επιθετικό να κατευθύνεται μόλις στο 47ο λεπτό στον πάγκο για τις πρώτες βοήθειες και τρία λεπτά αργότερα να δηλώνει ανύμπορος να συνεχίσει. Ο Μπακασέτας τον αντικατέστηκε αναλαμβάνοντας τη θέση του κεντρικού επιθετικού, με τους ποδοσφαιριστές της Ελλάδας να παρουσιάζονται αποσυντονισμένοι και τους Εσθονούς να απειλούν με κεφαλιά του Άνιερ στο 55ο λεπτό.

Μια μπαλιά του Βασίλεφ στην μεγάλη περιοχή είχε αποδέκτη τον Μπάρκα στο 63ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αξάλου εξουδετέρωσε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Στο 72ο λεπτό μια μπαλιά από δεξιά κατέληξε στον Λουτς ο οποίος με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ χωρίς αποτέλεσμα πέρασε μια εκτέλεση κόρνερ του Βασίλεφ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 81ο λεπτό ο Φορτούνης με σουτ στην κίνηση έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ ο μέσος του Ολυμπιακού ήταν δράστης και στο 89ο λεπτό, χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει σε δεύτερο γκολ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Εσθονία (Μ. Ριμ): Αξάλου, Καμς, Μπαράνοφ, Πικ, Βίμαν, Αρτιόμ, Βασίλεφ, Λουτς (85' Πούρι), Μετς, Άνιερ (64' Ζενιόφ), Οτζάμα (80' Ταμ)

Ελλάδα (Μ. Σκίμπε): Μπάρκας, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Λυκογιάννης, Μάνταλος, Φορτούνης, Μπουχαλάκης (78' Τζιόλης), Κουρμπέλης, Πέλκας, Μήτρογλου (50' Μπακασέτας)

Γήπεδο: A Le Coq Arena

Διατητής: S. Gözübüyük (Ολλανδία)

Σκόρερς: 14' Φορτούνης

Κίτρινες κάρτες: Μετς, Μπαράνοφ