Ελλάδα – Εσθονία 0-1: Kι όμως... κατάφερε να χάσει

Δεν τα κατάφερε η «Γαλανόλευκη»

Με τον χειρότερο τρόπο ολοκληρώθηκε η πορεία της Εθνικής Ελλάδας στο Nations League, καθώς έχασε στο ΟΑΚΑ με 1-0 από την Εσθονία. Η Ελλάδα τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου (την προσπέρασε η Ουγγαρία) και έχασε την ευκαιρία που θα της έδινε υπό προϋποθέσεις η Φινλανδία. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Λαμπρόπουλος με αυτογκόλ στο 44’ λεπτό.

Μια Ελλάδα που με τα όσα παρουσίασε δείχνει να έχει αρκετά προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι. Ανούσια και φλύαρη κατοχή ήταν αυτά που χαρακτήριζαν το παιχνίδι της «Γαλανόλευκης» που θα μπορούσε να σκοράρει τουλάχιστον περισσότερα από δυο τέρματα. Από την άλλη η Εσθονία νίκησε για πρώτη φορά την Ελλάδα και έγραψε μια χρυσή σελίδα στην ιστορία της Εθνικής της ομάδας.

Το παιχνίδι:

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική Ελλάδας. Η Εσθονία από το πουθενά όμως βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ με το αυτογκόλ του Λαμπρόπουλου. Το συγκρότημα του Άγγελου Αναστασιάδη είχε την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας χωρίς όμως την καλή φάση μπροστά στα καρέ του Λέμπετ. Ένα μέτριο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να μην πιάνουν ψηλά στάνταρτ. Η Ελλάδα δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες αρχικά με τον Μασούρα στο 8’ λεπτό. Ο Έλληνας επιθετικός έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με τον τερματοφύλακα της Εσθονίας να διώχνει σε κόρνερ. Άλλη μια καλή ευκαιρία για την Ελλάδα με το δυνατό σουτ του Σάμαρη που ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Εσθονίας σε δύσκολη απόκρουση. Στη συνέχεια της φάσης ο Καρέλης κυνήγησε τον Καμς κλέβοντας του την μπάλα η σέντρα του δεν είχε Ελληνικό στόχο κερδίζοντας όμως κόρνερ. Η φάση που άλλαξε τα δεδομένα του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 44’ λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ζενιόβ από αριστερά ξέφυγε από τον Παπασταθόπουλο κάνοντας το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, ο Λαμπρόπουλος στην προσπάθεια του να προλάβει τον Σάπινεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα για το 0-1.

Ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο που η Ελλάδα είχε την υπεροχή στο γήπεδο χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η Εσθονία στη πρώτη επικίνδυνη φάση που βρήκε έκανε το 0-1 και έβαλε δύσκολα στην Ελλάδα.

Β’ ημίχρονο

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο αφού οι αλλαγές του Αναστασιάδη έπιασαν τόπο. Τοροσίδης και Φορτούνης άλλαξαν την εικόνα της «Γαλανόλευκης» προσθέτοντας επιθετική πνοή αφού οι Καρέλης, Μπακασέτας και Μπουχαλάκης έδειχναν να μην μπορούν. Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος λοιπόν με τον Μπουχαλάκη. Ο Έλληνας μέσος έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή αλλά αντί να σουτάρει προτίμησε να ψάξει τον Καρέλη με τον Ταμ να διώχνει την μπάλα από την περιοχή του. Η Ελλάδα καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα είχε τον έλεγχο της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Η πρώτη τεράστια φάση για την Ελλάδα ήρθε στο 62’. Ο Φορτούνης μετά από προσωπική του ενέργεια κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι μετά από εκπληκτικά φάλτσα. Στο 79’ λεπτό ο μέσος του Ολυμπιακού απείλησε ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά αυτή την φορά τον σταμάτησε ο κήπερ της Εσθονίας. Η φάση του αγώνα έμελλε να γίνει στο 88’ λεπτό. Ο Γιαννούλης γύρισε την μπάλα από τα δεξιά με στόχο τον Καρέλη, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ πήρε το ανάποδο ψαλίδι και ο Λέμπετς με μια εκπληκτική απόκρουση έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Έτσι εξελίχθηκε το παιχνίδι της Ελλάδας απέναντι στην Εσθονία. Η Εθνική μας δέχτηκε μια αναπάντεχη ήττα που σίγουρα δεν της άξιζε. Δημιούργησε περισσότερες από 30 τελικές αλλά φάνηκε άτυχη στο τέλος. Έτσι έχασε και το προνόμιο που θα είχε με την δεύτερη θέση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Καλό παιχνίδι από πλευράς Ελλάδας έκανε ο Μασούρας στα 45’ λεπτά που αγωνίστηκε. Από εκεί και πέρα ο Φορτούνης με το που πάτησε χορτάρι άλλαξε το παιχνίδι κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική.

Πολύ καλή η αμυντική λειτουργία των Εσθονών που κράτησαν μακριά τους επιθετικούς της Ελλάδας έδωσαν μια ιστορική νίκη στη χώρα τους. Ο Λέμπετς δήλωσε παρόν σε αρκετές φάσεις που τον χρειάστηκε η ομάδα του και έβγαλε σίγουρα τέρματα όπως την φάση του Μπακασέτα και το εκπληκτικό ανάποδο του Καρέλη.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Η Ελλάδα δεν ήταν καθόλου καλή στο επιθετικό κομμάτι. Καρέλης, Μπουχαλάκης και Μπακασέτας σε καμία περίπτωση δεν είχαν καθόλου συμβολή στο επιθετικό κομμάτι. Ο Νίκος Καρέλλης ήταν εκτός ρυθμού σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αφού δεν μπόρεσε να έχει την τελική προσπάθεια στα πόδια του.

Από την άλλη η Εσθονία αν αναλογιστούμε το επίπεδο των ποδοσφαιριστών της και γενικά το που βρίσκεται σαν ομάδα δεν μπορούμε να πούμε πως είδαμε κάπου να τα πήγε άσχημα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Eλλάδα (Α.Αναστασιάδης): Ο τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές. Ο Μακεδόνας τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετά νέα παιδιά με τον Μασούρα να κάνει ντεμπούτο. Ίσως και να του στοίχησε αυτό αφού δεν κατάφερε να πιάσει ψηλά επίπεδα στην απόδοση της η ομάδα. Θα μπορούσε να καθαρίσει γρήγορα το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα περνώντας στο γήπεδο τους Φορτούνη και Τοροσίδη που έκαναν πιο επιθετική την ομάδα της Ελλάδας.

Εσθονία (Μάρτιν Ρέϊμ): Ο τεχνικός της Εσθονίας προσπάθησε να αμυνθεί στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά. Αυτές ήταν οι καθαρές του προθέσεις και του βγήκε σε πολύ μεγάλο βαθμό αφού από το πουθενά βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ. Άντεξε και στάθηκε πολύ καλά στην πίεση της Εθνικής Ελλάδας.