Ελβετία - Αγγλία 0-0 (5-6 πεν.): Κρατάει την 3η θέση και το τέλος της κατάρας η Αγγλία! (vid)

Την 3η θέση στα play-offs του Nations League πήρε η Αγγλία. Τα τρία λιοντάρια πήραν τον μικρό τελικό κόντρα στην Ελβετία (0-0κ.α, 6-5πεν.) και δείχνουν να βάζουν τέλος στην κατάρα της «άσπρης βούλας»

Την τρίτη θέση στα play-offs του Nations League πήρε η Αγγλία. Τα τρία λιοντάρια επικράτησαν στον μικρό τελικό που πραγματοποιήθηκε στο Γκιμαράες νικώντας την Ελβετία στα πέναλτι 6-5 ύστερα από το ξερό 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Κακό ήταν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η έλλειψη κινήτρου ήταν εμφανές πως επηρέασε και τις δύο ομάδες. Η εικόνα πάντως στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάπως καλύτερη, αφού τόσο οι Άγγλοι όσο και οι Ελβετοί ήταν πιο ζωηροί όμως γκολ δεν ήρθε από καμία από τις δύο πλευρές και το ματς άρχισε να «σβήνει».

Όσο περνούσαν τα λεπτά… τα πράγματα γίνονταν χειρότερα από πλευράς ρυθμού. Στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού η Αγγλία στρίμωξε τους Ελβετούς, οι οποίοι σώθηκαν από το VAR στο φινάλε καθώς δεν μέτρησε τέρμα του Γουίλσον.

Το ματς πήγε στην παράταση όπου ούτε και εκεί γίναμε σοφότεροι και έτσι ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι. Έπειτα από πολλές εύστοχες εκτελέσεις ο Ντρμιτς έκανε το λάθος και ο Πίκφορντ με εξαιρετική απόκρουση χάρισε τη νίκη και την 3η θέση στους Άγγλους.

Η νίκη αυτή δίνει στους Άγγλους 5.6 εκατ. ευρώ, ενώ επίσης τα τρία λιοντάρια δείχνουν να βάζουν τέλος στην κάκιστη παράδοση από την «άσπρη βούλα» καθώς για πρώτη φορά βγαίνουν «ζωντανοί» από δύο σερί διαδικασίες πέναλτι. Η τελευταία ήταν κόντρα στην Κολομβία στο Μουντιάλ του 2018 όπου μέσω της «άσπρης βούλας» πέρασαν στα προημιτελικά.

Πηγή: sport-fm