Βαθμός για τη Μάλτα μετά από 18 μήνες

Τέλος στο σερί των δέκα συνεχόμενων ηττών έβαλε η Μάλτα

Τον πρώτο της βαθμό, μετά από δέκα συνεχόμενες ήττες, κατέκτησε η Μάλτα, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λετονία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον Α’ όμιλο του Δ’ γκρουπ δυναμικότητας του UEFA Nations League. Για τους φιλοξενούμενους ήταν η δεύτερη ισοπαλία σε ισάριθμους αγώνες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Νουόκο στο 15’, αλλά δεν το χάρηκαν πολύ, καθώς δέκα λεπτά αργότερα, ήρθε το αυτογκόλ του Γκιγιομέρ για να γίνει το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν το δεύτερο γκολ, που θα τους έδινε τη νίκη, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε κι έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

«Δύο στα δύο» τα Φερόε

Το «δύο στα δύο», που το φέρνουν στην κορυφή του ομίλου με 6 βαθμούς, έκαναν τα Νησιά Φερόε, που επικράτησαν με 1-0 εκτός έδρας της Ανδόρας. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Όλσεν στο 30’. Οι γηπεδούχοι, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με τη Λετονία, υπέστησαν την πρώτη ήττα τους.