Β. Ιρλανδία-Βοσνία 1-2: Άλλοι τα έχαναν, άλλοι τα έβαζαν (vid)

Μεγάλο διπλό για τον Τζέκο και την παρέα του

Τεράστιο διπλό για τη Βοσνία, που κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Βορίου Ιρλανδίας, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι έχασαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες, είχαν 24 τελικές, 18(!) κόρνερ έναντι ενός των Βόσνιων κι όμως έχασαν.

Μόλις στο 1ο λεπτό η Βόρειος Ιρλανδία ζήτησε πέναλτι για πέσιμο του ΜακΓκίν στην περιοχή αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε κάτι, ενώ στο πρώτο μισάωρο οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ κι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, κυρίως με τον Κάιλ Λάφερτι. Ωστόσο στο 36’, η Βοσνία άνοιξε το σκορ από το πουθενά. Ο Ντζέκο έβγαλε συρτά από αριστερά και ο Ντούλιεβιτς πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και με πλασέ έκανε το 0-1.

Στο 48’ ο Σέχιτς έδιωξε δύσκολα το κοντινό πλασέ του Ντάλας, ενώ στο 54’ ο κίπερ των Βόσνιων κατέβασε ρολά σε νέο κοντινό πλασέ από τον Λάφερτι, αυτή τη φορά. Κι όμως στο 64’ μετά από τραγικό λάθος των γηπεδούχων, ο Σάριτς σε κενό τέρμα, έγραψε το 0-2. Στο 75ο λεπτό το πλασέ του Ντούλιεβιτς σταμάτησε στο δοκάρι του Πίκοκ Φαρέλ και στο 84’ ο Σέχιτς έσωσε με τα πόδια το πλασέ του Μπόις. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του ματς και στο 90+3' μετά από κόρνερ ο Γκριγκ με γυριστό από κοντά έκανε το 1-2. Μάλιστα στο 90+5' ο Γκριγκ από κοντά έβαλε την προβολή αλλά ο Σέχιτς μάζεψε.