Ανέλπιστη ματσάρα στο Βίλνιους

Ματσάρα μεταξύ Λιθουανίας και Λευκορωσίας που ήρθαν ισόπαλες 2-2

Ματσάρα μεταξύ Λιθουανίας και Λευκορωσίας που ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο «Vilniaus LFF stadionas» και έφεραν τα πάνω-κάτω στον όμιλο που πλέον έχει τετραπλή ισοβαθμία!

Κάκιστο πρώτο ημίχρονο με τους Λιθουανούς να παίρνουν προβάδισμα από πολύ νωρίς αλλά να μη δημιουργούν τίποτα άλλο. Εκρηκτικό το δεύτερο μέρος με τους Λευκορώσους να πετυχαίνουν την ολική ανατροπή μέσα σε εφτά λεπτά και τη Λιθουανία τελικά να σώζει το βαθμό ισοφαρίζοντας εκ νέου.

Η Λιθουανία άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με ωραίο σουτ του Νοβίκοβας από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 33' ο ίδιος παίκτης σούταρε αλλά ο Κάκτεβιτς απέκρουσε.

Στο 59' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Λευκορωσία κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Βαϊτκούνας στον Λισάκοβιτς, με τον ίδιο παίκτη ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1. Στο 66' οι Λευκορώσοι πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Λισάκοβιτς να βγάζει σέντρα και τον Σατσίβκο με κεφαλιά να κάνει το 1-2. Στο 75' η Λιθουανία έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα με ωραίο διαγώνιο σουτ του Λαουκζέμιτς.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Σβεντκάουσκας, Μικολίουνας, Παλιόνις, Γκιρντβάνις, Βαϊτκούνας, Σίμκους (72' Ντάπκους), Νοβίκοβας (72' Τσέρνιτς), Βορομπιόβας, Σιργκέντας (72' Γκολουμπίκας), Λασίτσκας, Καζλάουσκας (60' Λαουκζέμιτς)

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Κάκτεβιτς, Ζολότοφ, Μαρτινόβιτς, Σατσίβκο, Πετσένιν, Γιούζεπτσουκ (69' Ποντστρέλοφ), Εντόνγκ, Μαέβσκι, Στάσεβιτς, Γκρομίκο (57' Λισάκοβιτς), Σκάβις (57' Λάπτεφ)

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση