Αγγλία-Κροατία 2-1: Δαγκωματιά πρόκρισης από τα «τρία λιοντάρια» (vid)

Ο Χάρι Κέιν πέτυχε το γκολ της ανατροπής στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης

Με τον Κέιν να μιλά τελευταίος και τις κινήσεις του Σάουθγκεϊτ να αποδεικνύονται ευεργετικές, η Αγγλία κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 και να πάρει τόσο τη νίκη όσο και την πρωτιά του ομίλου στον οποίον συμμετείχε και η Ισπανία. Τα «τρία λιοντάρια» ήταν ανώτερα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, απέναντι σε μιαν Κροατία που περιορίστηκε σε ελάχιστα σουτ στον στόχο, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Λίνγκαρντ ήρθε από τον πάγκο για να ισοφαρίσει, ενώ τη χαριστική βολή στους φιναλίστ του παγκοσμίου κυπέλλου έδωσε ο επιθετικός της Τότεναμ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τάσεις αυτοκτονίας έδειξαν μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι όταν ο Πίκφορντ δώρισε τη μπάλα στον Ρέμπιτς ο οποίος όμως αστόχησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το κύμα επιθέσεων των «τριών λιονταριών» ξεκίνησε στο 9ο λεπτό με τον Κέιν να μη μπορεί να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσίγουελ, με τον Στέρλινγκ αμέσως μετά να πλασάρει ανεπιτυχώς τον Κάλινιτς.

Στο 12ο λεπτό ο Κέιν με προβολή αστόχησε από απόσταση αναπνοής, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο, ο επιθετικός της Τότεναμ πλάσαρε πάνω στο σώμα του Βίντα. Μια ατομική ενέργεια του Ρασφορντ στο 22ο λεπτό σταμάτησε στον Βερσάλικο ο οποίος αποχώρησε μόλις στο 27ο λεπτό με πρόβλημα τραυματισμού.

Ένα σουτ του Τσίγουελ δύο λεπτά νωρίτερα εξουδετερώθηκε από τον Κάλινιτς, ενώ ο Ντελφ ενήργησε σωτήρια σε κατά μέτωπο επίθεση του Βλάσιτς, σε μια από τις σπάνιες περιπτώσεις που οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να απειλήσουν. Στο 40ο λεπτό ένα σουτ του Μπάρκλεϊ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων, ενώ ο Ντάιερ αστόχησε από το ύψος του πέναλτι μετά από μεταβίβαση του Γουόλκερ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερη εικόνα έβγαλαν οι Κροάτες στις αρχές της επανάληψης με τον Πέρισιτς στο 51ο λεπτό να πλαγιοκοπεί αλλά να μην μπορεί να σημαδέψει τον Κράμαριτς καθώς ο Γκόμες με προβολή ανέκοψε την πορεία της μπάλας. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων με καταπληκτική προσπάθεια στο 57ο λεπτό νίκησε τρεις αντίπαλους και τον Πίκφορντ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, με την πρώτη ουσιαστικά τελική προσπάθεια των Κροατών στον στόχο.

Ο Σάουθγκεϊτ άρχισε να επιστρατεύει επιθετικά όπλα από τον πάγκο αρχής γενομένης με τον Άλι στο 63ο λεπτό, με την ομάδα του να δείχνει αιφνιδιασμένη από την εξέλιξη της αναμέτρησης. Πέντε λεπτά αργότερα ένα μακρινό σουτ του Γουόλκερ βρήκε τον Κάλινιτς σε ετοιμότητα, με τη λύτρωση να καταγράφεται στο 78ο λεπτό όταν ο νεοεισελθόντας Λίνγκαρντ πήρε την επαναφορά από πλασέ του Κέιν και σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1.

Η πίεση των «τριών λιονταριών» αυξήθηκε με τον Κέιν να βλέπει την προσπάθεια του στο 83ο λεπτό να σταματά στον Λόβρεν, όχι όμως και η αντίστοιχη του 87ου όταν με κοντινή προβολή νίκησε τον Κάλινιτς κάνοντας το 2-1. Οι Κροάτες δεν έδειξαν να έχουν τα ψυχικά αποθέματα για την τελική αντεπίθεση, περιοριζόμενοι σε ένα σουτ του Μόντρις στο 92ο λεπτό το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Πίκφορντ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Για 85 λεπτά διεκδικούσε τον τίτλο του μοιραίου για την εθνική Αγγλίας, ωστόσο ήταν αυτός ο οποίος με προβολή έκανε το 2-1 και πέτυχε την ολική ανατροπή. Ο λόγος για τον Χάρι Κέιν ο οποίος χαράμισε τουλάχιστον δύο κλασσικές ευκαιρίες στο πρώτο ημιχρόνο ωστόσο είχε το καθαρό μυαλό και τη σωστή τοποθέτηση ώστε να σκοράρει και να βοηθήσει τα «τρία λιοντάρια» να κατακτήσουν την πρωτιά του ομίλου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Οι μεγάλοι αγώνες είναι για τους μεγάλους ποδοσφαιριστές και το βάρος που έπεσε στους ώμους του Λούκα Μόντρις, ιδιαίτερα μετά την απώλεια του Ιβάν Ράκιτιτς, ήταν μεγάλο. Εκ του αποτελέσματος, ο μέσος της Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στο ύψος των περιστάσεων και μοιραία βυθίστηκε με το υπόλοιπο καράβι.

Αγγλία (Γ. Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόλκερ, Στόουνς, Γκόμες, Τσίγουελ, Ντελφ (73' Λίνγκαρντ), Μπάρκλεϊ (63' Άλι), Ντάιερ, Κέιν, Στέρλινγκ, Ράσφορντ (73' Σάντζο)

Κροατία (Ζ. Ντάλιτς): Κάλινιτς, Βίντα, Λόβρεν, Βερσάλικο (27' Μίλιτς), Γεβντάι, Μόντριτς, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Βλάσιτς, (82' Ρογκ), Κράμαριτς, Ρέμπιτς (46' Μπρεκάλο)

Σκόρερς: 78' Λίνγκαρντ, 85' Κέιν/57' Κράμαριτς

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Ελλάδα)

Κίτρινες κάρτες: Μπάρκλεϊ/Μπρόζοβιτς, Γεβντάι, Λόβρεν

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ