World Cup 2022: Ξέσπασμα με εξάρα για τη Γερμανία (vid - Αποτελέσματα)

Βασικός ο Αμπαρτζουμιάν στη συντριβή!

Με τον Σερζ Γκνάμπρι να ανοίγει τον χορό των γκολ στο πρώτο τέταρτο με δύο τέρματα, η Γερμανία επιβλήθηκε 6-0 των Αρμενίων και πέρασε στην κορυφή του 10ου ομίλου με 12 βαθμούς.

Στο κόλπο για τη 2η θέση μπήκαν και οι Ρουμάνοι, που ξεπέρασαν τη Βόρεια Μακεδονία στη βαθμολογία και βρίσκονται έναν πίσω από την Αρμενία με εννέα.

Ένα τρομερό ξέσπασμα στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για να δώσει στους Γερμανούς μια ευρύτατη νίκη απέναντι στην Αρμενία και μαζί το προβάδισμα στον 10ο όμιλο με την 4η νίκη τους σε πέντε παιχνίδια. Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Σερζ Γκνάμπρι, για να σημειώσει ο ίδιος και το 2-0 με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μάρκο Ρόις να κάνει το 3-0, ενώ στο 45ο λεπτό ο Τίμο Βέρνερ έκανε το 4-0.

Στο δεύτερο μέρος η «νασιοναλμανσάφτ» έριξε ρυθμό και σκόραρε με τους Χόφμαν στο 52' και τον Αντεγιέμι στο 90'+1' διαμόρφωσαν το τελικό 6-0. Να σημειωθεί ότι έπαιξε βασικός ο Αμπαρτζουμιάν, ωστόσο πέρασε εκτός (57΄) για να μπει ο Τερτεγιάν.

Στο άλλο βραδινό ματς του ομίλου η Ρουμανία χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Λιχτενστάιν και πλέον μπήκε στο κόλπο της καταδίωξης για την 2η θέση απέναντι στην Αρμενία.

Ο Τόσκα στο 11ο λεπτό έκανε το 1-0, ενώ ο Μανέα στο 18ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ για να πάνε στους εννέα οι γηπεδούχοι, έναν πόντο πίσω από την Αρμενία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου:

Κυριακή (5/9)
Ισλανδία-Βόρεια Μακεδονία 2-2 (78' Μπιάρνασον, 84' Γκούντγιονσεν - 12' Βελκόφσκι, 54' Αλιόσκι)

Γερμανία-Αρμενία 6-0 (6' 15' Γκνάμπρι, 35' Ρόις, 45' Βέρνερ, 52' Χόφμαν, 90'+1' Αντεγιέμι)