Συνέχισε με το απόλυτο η Δανία, ανέβηκε δεύτερη η Σκωτία (vid)

Τα αποτελέσματα του 6ου ομίλου

Η Δανία σάρωσε 5-0 το άτυχο Ισραήλ στην Κοπεγχάγη και έφτασε στο «6 στα 6» στον έκτο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ του 2022, φτάνοντας τους 18 βαθμούς και ξεφεύγοντας με +7 στην κορυφή από τη δεύτερη θέση.

Εκεί, ανέβηκε η Σκωτία, η οποία νίκησε 1-0 στην Αυστρία και ξεπέρασε τους Ισραηλινούς, αφήνοντας πολύ πίσω τους Αυστριακούς.

Δανία-Ισραήλ 5-0

Οι «Βίκινγκς» κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στο 3-0. Ο Πόουλσεν έκανε το 1-0 στο 28’, ο Κιάερ με κεφαλιά το 2-0 στο 31’, ύστερα από ασίστ του Βας, και ο Σκοβ στο 41’ το 3-0 από μπαλιά του Ντάσγκααρντ.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Χιούλμαν «κατέβασαν ρυθμούς» και απλά έφτασαν στο 4-0 με τον Ντιλέινι, ύστερα από τη δεύτερη ασίστ του Βας στην αναμέτρηση. Στο 91’, το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Κορνέλιους μετά την μπαλιά του Στίγκερ-Λάρσεν.

Αυστρία-Σκωτία 0-1

Οι «breavhearts» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στο γκολ με το εύστοχο χτύπημα του Ντάικς στο 30’.

Στην επανάληψη, οι Βρετανοί συνέχισαν να κυριαρχούν και έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για να σημειώσουν και δεύτερο γκολ χωρίς να αλλάξει κάτι, όμως και έτσι οι Σκωτσέζοι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του γκρουπ.

Φερόε-Μολδαβία 2-1

Μετά από ένα μέτριο έως κακό πρώτο ημίχρονο, οι νησιώτες έφτασαν σε τέσσερα λεπτά σε δύο γκολ. Στο 68’, μετά την μπαλιά του Χάνσον, ο Ολσεν έκανε το 1-0. Στο 72’, ο Βάντμπαλ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο 84’ ο Μιλιντσεάνου του ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε σε 2-1 και έδωσε ελπίδες στους Βαλκάνιους, αλλά χωρίς συνέχεια.