Πορτογαλία για… πλάκα και χωρίς τον Κριστιάνο

Πέρασε με άνεση από το Αζερμπαϊτζάν

Άνετα πέρασε από το Αζερμπαϊτζάν η Πορτογαλία επικρατώντας 3-0 στο Μπακού, δίχως τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σύνθεσή της και παρέμεινε στην κορυφή του α’ γκρουπ της προκριματικής φάσης.

Πορτογαλία από… ημίχρονο κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν.

Οι Ίβηρες ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο στο Μπακού, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ουσιαστικά, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος, η οποία αγωνίστηκε δίχως τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σύνθεσή της, «καθάρισε» από το πρώτο μέρος το ματς και παρέμεινε στην πρώτη θέση του α’ γκρουπ. Ευελπιστώντας σε αποτέλεσμα της Ιρλανδίας το βράδυ, ώστε να μην έχει πλέον… συγκάτοικο τη Σερβία. Γκολ και ασίστ ο Ζότα.

Ένα καλό ξέσπασμα στα μέσα του α’ ημιχρόνου ήταν αρκετό ώστε να ράψει στα μέτρα της το παιχνίδι η Πορτογαλία. Ο Μπερνάντο Σίλβα με σουτ στην κίνηση έπειτα από μπαλιά του Μπρούνο Φερνάντες άνοιξε το σκορ στο 26’, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Αντρέ Σίλβα βρήκε δίχτυα από κοντά μετά το γύρισμα του Ντιόγκο Ζότα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί μέχρι την ανάπαυλα, παρότι δεν άλλαξε το σκορ. Πίεσαν πολύ, έψαξαν και τρίτο γκολ, γνωρίζοντας ότι σε πιθανή ισοβαθμία θα παίξει ρόλο η διαφορά τερμάτων, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί. Σε υψηλό ρυθμό έπαιξε σε σημαντικό διάστημα και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σάντος και σκόραρε με τον Ζότα στο 75ο λεπτό από ασίστ του Κανσέλο.