Έστειλε στο σπίτι τους Βραζιλιάνους η Κροατία! (vid)

Η Κροατία σόκαρε τη Βραζιλία και την έστειλε σπίτι μέσω των πέναλτι

Επτάψυχη Κροατία, έστειλε σπίτι της τη Βραζιλία! Η «χρβάτσκα» δεν μάσησε από την ιστορική γκολάρα του Νεϊμάρ στο 105’+1’ της παράτασης (σσ. 0-0 καν. διάρκεια), βρήκε την απάντηση με τον Πέτκοβιτς στο 117’ και έστειλε το ματς εκεί που ήθελε, δηλαδή στα πέναλτι!

Στη ρώσικη ρουλέτα και με τον Λιβάκοβιτς ήρωα και πάλι, αφού έβγαλε το πρώτο πέναλτι της «σελεσάο» και του Ροντρίγκο, στη συνέχεια ο Μαρκίνιος βρήκε… δοκάρι και η Κροατία με το 4/4 από την βούλα, πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά!

Δεύτερη σερί διοργάνωση που φτάνει στους «4» η απίθανη Κροατία, περιμένει πλέον την Ολλανδία ή την Αργεντινή! Αποχαιρέτησε από νωρίς, αν αναλογιστεί κανείς πως την θεωρούσαν φαβορί, τη διοργάνωση η Βραζιλία που πλήρωσε τη χαλαρότητά της στην παράταση!

Το ματς:

Με σκοπό να κοντρολάρει το τέμπο, όπως και έγινε, περιορίζοντας το κάθε παιχνίδι της Βραζιλίας μπήκε η Κροατία στον αγωνιστικό χώρο. Πέραν της τελικής του Βινίσιους που μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς (5’), η «σελεσάο» ήταν αρκετά ακίνδυνη και δεν έβρισκε χώρους για συνδυαστικό ποδόσφαιρο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ντάλιτς να ελέγχει τον αγώνα χάρη στην τριπλέτα του άξονα (Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς, Μόντριτς).

Ο Πέρισιτς δεν κατάφερε στο 13’ να εκμεταλλευτεί τη σέντρα-ξυραφιά του Πάσαλιτς, ενώ ένα λεπτό αργότερα το γύρισμα του Μόντριτς δεν βρήκε συμπαίκτη. Το ματς άρχισε να «σκληραίνει» για ένα διάστημά του (20’-30’) με Ντανίλο και Μπρόζοβιτς να «κιτρινίζονται», με τον ρυθμό να πέφτει κατακόρυφα στο φινάλε και το 0-0 να μένει ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Με μεγάλη φάση για τη Βραζιλία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, όταν ο Γκβάρντιολ λίγο έλειψε να σκοράρει στην εστία του Λιβάκοβιτς ο οποίος έδιωξε με τα πόδια. Στα… καπάκια οι Βραζιλιάνοι φώναξαν για πέναλτι αλλά το VAR υπέδειξε οφσάιντ τον Νεϊμάρ στη φάση, με τον Νεϊμάρ να βλέπει τον αντίπαλο κίπερ να τον σταματάει δις σε πλάγια τετ-α-τετ, όπως και τον Πακετά. Η ομάδα του Τίτε είχε ανεβάσει τις γραμμές της και την πίεσή της, με τους Κροάτες να δείχνουν πως είχαν αρχίσει να κουράζονται (έχοντας παίξει παράταση προ ημερών με την Ιαπωνία) και έκαναν διαχείριση του ματς. Κατάφεραν τελικά να το στείλουν εκεί που ήθελαν, στην παράταση δηλαδή με το 0-0 να παραμένει ως το φινάλε.

Περισσότερα σε λίγο...

Το 24sports για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί προσφέροντας σας μια μοναδική εμπειρία για όλο το παγκόσμιο κύπελλο. Πιο κάτω θα βρείτε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης, ενώ πατώντας δίπλα απ’ το ζευγάρι που επιθυμείτε θα βρείτε όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα (ώρα και ημέρα διεξαγωγής, στάδιο, προϊστορία, φόρμα ομάδων, ενδεκάδες, ζωντανή ενημέρωση και στατιστικά).