Χόρεψε…σάμπα τη Νότια Κορέα η τρομακτική Βραζιλία! (vid)

Έκανε πάρτι στο 1ο ημίχρονο και πήρε την πρόκριση για τους «8» όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία

Βραζιλία από τα παλιά, που φωνάζει ότι είναι έτοιμη για κούπα! Η ομάδα του Τίτε διέλυσε τη Νότια Κορέα με, το… κολακευτικό για τους Ασιάτες, 4-1 και έκλεισε θέση για τα προημιτελικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου, εκεί όπου την Παρασκευή (9/12, 17:00) θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Η φαντεζί Σελεσάο -που έβγαλε τρομερές συνεργασίες- πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων πριν το 15' (7' Βινίσιους, 13' πέναλτι Νεϊμάρ), για να ακολουθήσει εν συνεχεία… κατηφόρα: Έκανε ό, τι ήθελε στο γήπεδο, κάθε αντεπίθεσή της μύριζε γκολ κι εντέλει βρήκε άλλα δύο μέχρι να πάει στην ανάπαυλα. Αρχικά στο 29' με την τρομερή συνδυαστική προσπάθεια για το 3-0 από τον Ριτσάρλισον και στο 36' με τον Πακετά.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά το 1954 και ένα παιχνίδι ομίλων με το Μεξικό, όπου σκοράρει τέσσερα γκολ σε πρώτο ημίχρονο αναμέτρησης Παγκόσμιου Κυπέλλου. Επιστροφή με γκολ μετά τον τραυματισμό, λοιπόν, για τον Νεϊμάρ που έφτασε τα επτά γκολ σε Μουντιάλ, ένα λιγότερο απ' ό, τι έχει ο Πελέ, ο οποίος σίγουρα γέμισε με χαρά με τα όσα έβλεπε από τους συμπατριώτες του.

Το μόνο που κατάφερε η Νότια Κορέα, η οποία βέβαια ανάγκασε σε ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις τον Άλισον, ήταν να μειώσει στο 76' με τον νεοεισλθόντα Σέινγκ-Χο Πέικ. Βασικός ο Ιν-Μπομ Χουάνγκ του Ολυμπιακού για τους Ασιάτες, ήρθε από τον πάγκο ο Ουί-Τζο.

Το ματς:

Η Βραζιλία μπήκε αποφασισμένη στο ματς και στο 7ο μόλις λεπτό ο Ραφίνια έκανε μαγική ενέργεια και γύρισμα από δεξιά, ο Βινίσιους κοντρόλαρε στο πίσω δοκάρι και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Μάλιστα στο 11ο λεπτό ο Τζουνγκ έκανε πέναλτι στον Ριτσάρλισον και ο Νεϊμάρ εκτέλεσε εύστοχα για το 2-0.

Η Κορέα προσπάθησε να απαντήσει και στο 17’ ο Χουάνγκ Χι έκανε το σουτ από μακριά και ο Άλισον έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο 29’ η Βραζιλία πέτυχε το 3-0 σε μια φάση στην οποία… χάθηκε η μπάλα. Ο Ριτσάρλισον ξεκίνησε τη φάση με φοβερή ενέργεια έξω από την περιοχή, έδωσε στον Μαρκίνιος, εκείνος στον Τιάγκο Σίλβα και ο τελευταίος ξαναβρήκε τον Ριτσάρλισον που πλάσαρε από κοντά για το 3-0.

Στο 32ο λεπτό ο Χουάνγκ Χι έκανε όμορφη ενέργεια από αριστερά και πλάσαρε από δύσκολη γωνία αλλά ο Άλισον είπε όχι με το στήθος αλλά οι χώροι που άφηναν οι Κορεάτες πίσω, επέτρεψαν στη Βραζιλία να στήσει πάρτι. Έτσι στο 36ο λεπτό οι παίκτες του Τίτε έφυγαν στην κόντρα, ο Βινίσιους πάτησε περιοχή από αριστερά, σήκωσε το κεφάλι του και είδε στο πέναλτι τον Πακετά. Του σήκωσε την μπάλα κι εκείνος με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 4-0.

Στο 45ο λεπτό οι Πακετά και Ντανίλο άλλαξαν πανέμορφα στα δεξιά και ο πρώτος πλάσαρε από κοντά αλλά ο Κιμ Σεουνγκ είπε όχι και στο 45+2’ ο Βινίσιους μπήκε στην περιοχή από αριστερά κι έκανε το γύρισμα αλλά ο Ριτσάρλισον δεν πρόλαβε για εκατοστά. Στο 45+4’ ο Ριτσάρλισον έφυγε από τα κέντρο, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και πλάσαρε αλλά ο Κιμ Σεούνγκ τον νίκησε.

Στα 24'' από τη σέντρα στην επανάληψη ο Ραφίνια πάτησε περιοχή από δεξιά και πλάσαρε αλλά ο Κιμ μπλόκαρε, ενώ στο 47’ ο Σον μπήκε παλικαρίσια στην περιοχή από αριστερά, πλάσαρε με το δεξί αλλά ο Άλισον έβγαλε εντυπωσιακά.

Στο 55’ οι Ραφίνια και Πακετά άλλαξαν στα δεξιά, ο άσος της Μπαρτσελόνα άδειασε έναν αντίπαλο και πλάσαρε διαγώνια αλλά ο Κιμ έβγαλε εντυπωσιακά ενώ στο 62’ ο Νεϊμάρ άνοιξε δεξιά στον Ραφίνια, που άδειασε ξανά τον αντίπαλό του και πλάσαρε από πλάγια θέση αλλά ο Κιμ τον νίκησε και πάλι.

Στο 69ο λεπτό ο Άλισον πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση σε σουτ του Χουάν Χι και στη συνέχεια ο Σον πλάσαρε δύο φορές πάνω σε πεσμένο παίκτη της Βραζιλίας ενώ στο 76’ ο Πάικ κοντρόλαρε έξω από την περιοχή και με άπιαστο σουτ έγραψε το 4-1. Στο 89ο λεπτό ο Μαρτινέλι σήκωσε από αριστερά για τον Άλβες που έπιασε φοβερό γυριστό αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα.

Οι ενδεκάδες

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον (80’ Ουέβερτον), Τιάγκο Σίλβα, Μιλιτάο (63’ Ντάνι Άλβες), Μαρκίνιος, Ντανίλο (72’ Μπρέμερ), Κασεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Νεϊμάρ (81’ Ροδρίγο), Βινίσιους (72’ Μαρτινέλι), Ριτσάρλισον

Ν.ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Κιμ Σεούνγκ, Κιμ Μιν, Κιμ Τζιν (46’ Σον Τζουν Χο), Τζουνγκ (46’ Χονγκ Τσουλ), Χουάνγκ Ιν Μπεόμ (65’ Πάικ), Χουάν Χι, Κιμ Γιουνγκ, Λι Τζάε (74’ Λι Κανγκ Ιν), Κιμ Μουν, Σον, Τσο (79’ Χουάνγκ Ουί Τζο)

Το 24sports για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί προσφέροντας σας μια μοναδική εμπειρία για όλο το παγκόσμιο κύπελλο. Πιο κάτω θα βρείτε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης, ενώ πατώντας δίπλα απ’ το ζευγάρι που επιθυμείτε θα βρείτε όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα (ώρα και ημέρα διεξαγωγής, στάδιο, προϊστορία, φόρμα ομάδων, ενδεκάδες, ζωντανή ενημέρωση και στατιστικά).