Έμειναν εκτός Μουντιάλ... Αραγιούρι και Βαλακάρι

Έστειλε σπίτι της την Φινλανδία και στα μπαράζ την Ουκρανία... η Γαλλία

Εύκολα και ωραία η Γαλλία με δυο γκολ καθάρισε την Φινλανδία στην έδρα της, αφήνοντάς την στην 3η θέση, ενώ η Ουκρανία από την άλλη επικράτησε 2-0 της Βοσνίας και πηγαίνει στα μπαράζ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποιο τέρμα, με την Φινλανδία να πιέζει τους Γάλλους, όπως και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Ο Ντιντιέ Ντεσάν έβαλε το βαρύ πυροβολικό Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος τον δικαίωσε στο 67’ όταν άνοιξε το σκορ με ένα καταπληκτικό σουτ.

Ο συνήθης ύποπτος Κιλιάν Εμπαπέ στο 76ο λεπτό πέτυχε ένα φανταστικό τέρμα, κάνοντας το 2-0, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Όσον αφορά στους Αραγιούρι και Βαλακάρι, ο αμυντικός της Ανόρθωσης έμεινε στον πάγκο, ενώ ο εξελίξιμος ποδοσφαιριστής της Πάφου πέρασε στο 82' του αγώνα.

Στο άλλο ματς, η Ουκρανία νίκησε με 2-0 την Βοσνία-Ερζεγοβίνη, με τον Ζιντσένκο στο 58ο λεπτό να ανοίγει το σκορ και τον Ντόβμπιγκ στο 79' να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, μια νίκη που με συνδυασμό με την ήττα της Φινλανδίας χάρισε τη 2η θέση στους Ουκρανούς.