«Διπλό» με Ντι Μαρία στην Ουρουγουάη για την Αργεντινή

Άλλο ένα βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Με ένα τέρμα του Άνχελ Ντι Μαρία η Αργεντινή επικράτησε 1-0 της Ουρουγουάης εκτός έδρας και έκανε άλλο ένα βήμα για την πρόκρισής της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Ακόμη πιο κοντά στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ βρίσκεται η Αργεντινή. Τα ξημερώματα πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στην Ουρουγουάη εκτός έδρας χάρη σε ένα τέρμα του Ανχελ Ντι Μαρία στο 8ο λεπτό του αγώνα.

Με την νίκη αυτή η Αργεντινή βρίσκεται στην δεύτερη θέση του ομίλου με έξι βαθμούς πίσω από την Βραζιλία και οκτώ περισσότερους από τον Ισημερινό που ακολουθεί στην τρίτη θέση.

Η νίκη αυτή ήταν η τρίτη στη σειρά για τους Αργεντίνους οι οποίοι έχουν 26 ματς αγνοώντας την ήττα. Χρειάζονται άλλα τρία για να ισοφαρίσουν το ρεκόρ του έχουν από το 1993, ενώ με άλλα 12 αήττητα θα ισοφαρίσουν το ρεκόρ που έχει η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, Ιταλία.

Ο Μέσι δεν ξεκίνησε στον αγώνα, απλώς πέρασε αλλαγή στο 75ο λεπτό. Η Αργεντινή είχε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ.