9ος όμιλος: «Ξέρανε» την Αλβανία και… έφτιαξε την Πολωνία ο Σβιντέρσκι!

Με γκολ του Σβιντέρσκι στο 77’ η Πολωνία πήρε το ντέρμπι για την 2η θέση του 9ου ομίλου με την Αλβανία και... προβάδισμα πρόκρισης!

Μετά από ένα «κλειστό» ματς και ενίοτε σκληρό, η Πολωνία πέρασε από τα Τίρανα και την «Αιρ Αλμπάνια Αρένα», νικώντας με το ισχνό αλλά… πολύτιμο 1-0 την Αλβανία!

Το τέρμα που έμελλε να κρίνει τον νικητή ήρθε από έναν «δικό μας», τον Σβιντέρσκι, ο οποίος μετουσίωσε σε γκολ μια μπαλιά του Κλιχ από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, σουτάροντας «με την μια», στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μιας αναμέτρησης που διεκόπη, μάλιστα, λίγο μετά το 0-1, αφού οι εξοργισμένοι φίλοι των γηπεδούχων άρχισαν να πετούν αντικείμενα, για να ξεκινήσει με σχεδόν 20λεπτη καθυστέρηση!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι μεν φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην δεύτερη θέση -που οδηγεί στα πλέι οφ- έχοντας να παίξουν με την αδύναμη Ανδόρα την επόμενη αγωνιστική.

Η δε Αλβανία έπεσε στην τρίτη και αντιμετωπίζει την πρωτοπόρο Αγγλία, η οποία θα θέλει να «σφραγίσει» την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ.

Η Αγγλία ήρθε ισόπαλη με την Ουγγαρία με σκορ 1-1 στο «Γουέμπλεϊ», με το εν λόγω αποτέλεσμα να αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την δεύτερη.

Το πέναλτι του Σαλάι, με την χρήση VAR για ανατροπή του Νέγκο από τον Σο, στο 24’, έδωσε το προβάδισμα στην φιλοξενούμενη ομάδα και το πρώτο της τέρμα μετά από πέντε ματς στην διοργάνωση.

Ωστόσο, τα «τρία λιοντάρια» βρήκαν την απάντηση 13 λεπτά μετά, από σέντρα του Φόντεν και προβολή του Στόουνς, για να μείνουν στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς περισσότερους από την δεύτερη Πολωνία, αλλά να δουν το σερί των 21 εντός έδρας νικών τους να λαμβάνει τέλος.

Εντυπωσιακή νίκη για την Ανδόρα, έστω και απέναντι στο τελευταίο και… καταϊδρωμένο Σαν Μαρίνο, με 3-0, αλλά χωρίς αντίκρισμα αφού παραμένει προτελευταία. Ένα γρήγορο γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου κι ένα ακόμα πριν τη λήξη, καθόρισαν την έκταση του σκορ.